magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Divadlo otvorí všetky brány dokorán
@ Kultúra -> Divadlo      Jun 21 2017 - 06:42 GMT

Zákulisie, tvorivé dielne, skúšky, autogramiáda a možno aj prekvapenia. Úplne dokorán sa otvoria v sobotu 24. júna 2017 brány všetkých budov Štátneho divadla Košice. Počas Dňa otvorených dverí čaká nielen na priaznivcov divadelného umenia viac ako zaujímavý a bohatý program, ktorý odhalí zákulisie divadelného života a návštevníkom ukáže aj miesta bežne pred zrakom verejnosti ukryté.

Štvrtá júnová sobota ponúkne všetkým, ktorí sa vyberú do centra Košíc, nevšedný divadelný zážitok. O 10:00 sa dokorán otvoria brány Historickej budovy, Malej scény, ale aj Administratívnej budovy Štátneho divadla Košice. Za nimi budú na návštevníkov čakať nevšedné zážitky v podobe pohľadu do zákulisia divadelného života. Na Malej scéne zažijú otvorenú oprašovačku úspešného predstavenia Doma u Hitlerovcov – Historky z kuchyne a uvidia, ako to vyzerá pred reprízami predstavení, keď si herci pripomínajú to, čo majú divákom na javisku ukázať. Ïalšiu takzvanú oprašovačku zažijú aj na skúšobnom javisku Administratívnej budovy ŠD Košice, kde sa operný súbor bude pripravovať na reprízu operno-bábkovej rozprávky Popoluška. Okrem toho budú môcť návštevníci na tom istom mieste nazrieť aj na korepetície operných sólistov alebo si pozrieť baletné sály, kde vznikajú úspešné predstavenia košického baletu.

Okrem týchto zákulisných bonbónikov nebudú chýbať ani tradičné obhliadky divadelných budov. Tie budú prebiehať aj v Historickej budove aj na Malej scéne a návštevníci počas nich spoznajú pravé divadelné zákulisie, ale aj zákutia budov, ktoré sa skrývajú v podzemí  – sklad divadelných kulís či zriedkavo otvorený východ do parku za Immaculatou.   

Celodenný program Dňa otvorených dverí bude prebiehať na viacerých miestach. Na javisku Historickej budovy ŠD Košice sa návštevníci budú môcť prevteliť do kože umelcov a nechať sa nalíčiť či načesať. Dostanú aj príležitosť vyskúšať si divadelné kostýmy a odfotiť sa v šate rytiera, kráľa, či inej divadelnej postavy.

Rušno bude aj v priestore pred jednou z najkrajších divadelných  budov v strednej Európe. Pre deti budú pripravené tvorivé dielne. Chýbať nebude ani v pravidelných intervaloch sa opakujúca módna prehliadka divadelných kostýmov navrhnutých študentmi Školy úžitkového výtvarníctva. Rodičia a starší sa budú môcť zapojiť do súťaží, v ktorých si preveríme ich vedomosti o košickom divadle. Súťažiť sa bude samozrejme o divadelné ceny v podobe vstupeniek na predstavenia Štátneho divadla Košice. Deň otvorených dverí Štátneho divadla Košice oživí aj autogramiáda umelcov a bohatý program uzavrie vo večerných hodinách špeciálny koncert na pódiu pri spievajúcej fontáne.

Zažite spolu s divadelníkmi deň, na ktorý sa nezabúda a okrem toho, čo sme naznačili, sa určite dočkáte aj niekoľkých prekvapení. Lebo sobota 24. júna 2017 bude v centre mesta Košice patriť divadlu a určite nielen tým, ktorí ho majú radi, ale aj tým, ktorí si ho možno práve v tento deň zamilujú.     

Svjatoslav Dohovič

 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk