magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Fenomén IGRÁČEK v STM
@ Kultúra -> Výstavy      Oct 05 2017 - 13:56 GMT

Slovenské technické múzeum v Košiciach predstaví vo svojom výročnom roku Igráčka v podobe dobrodruha a cestovateľa Beňovského a vynálezcu J. M. Petzvala.

Slovenské technické múzeum v Košiciach v spolupráci s firmou EFKO-kartón, s.r.o. a Technickým múzeom v Brne pozývajú všetkých zvedavých na výstavu pre celú rodinu. 5. októbra tohto roka otvorí múzeum výstavu Fenomén IGRÁČEK o súčasnosti, vývoji aj históriu výroby tejto hračky. Súčasťou výstavy budú opäť dve unikátne osobnosti z dielne pána Miroslava Slobodu. Tentoraz pôjde o cestovateľov, slovenského rodáka M. Beňovského a matematika, vedca a vynálezcu J. M. Petzvala. Zaujímavosti o oboch významných Slovákoch a veľa ďalšieho budú k videniu a objavovaniu v múzeu až do februára 2018.

,,Výstavu Fenomén IGRÁČEK otvoríme v roku osláv 70 rokov od založenia Slovenského technického múzea v Košiciach," uvádza Ján Melich, námestník generálneho riaditeľa STM pre marketing a prezentáciu. ,,To nám príde viac ako príhodné, so zreteľom na technickú stránku výroby Igráčka. Na Slovensku sme po Bratislave len druhým mestom, kde táto výstava bude k videniu, "dodáva Ján Melich.

,,Existujú známe a menej známe osobnosti histórie. V prípade oboch vystavených pánov v podobe Igráčka, si dovoľujem odhadovať, že ide o tie menej známe postavy. Avšak nemenej významné, "uvádza Zdeněk Rauš, kurátor výstavy. ,,Presah výstavy fenomén IGRÁČEK mi osobne príde obrovský. Predstavuje nielen technickú stránku výroby, jej všetky procesy, ale projektom stvárnenie významných osobností necháva nahliadnuť tiež do histórie daného mesta. Každá výstava je doplnená o novinky z produkcie firmy EFKO, českého výrobcu spoločenských hier a hračiek vrátane Igráčka. Je nutné tiež poďakovať Technickému múzeu v Brne, kde výstava pred šiestimi rokmi vznikla, "dodáva Zdeněk Rauš.

Výstavou v Bratislave naše putovanie s Igráčkom na Slovensku začalo a úspešne pokračuje Košicami," hovorí Miroslav Kotík, majiteľ spoločnosti EFKO. ,,Verím, že výstava nadchne rady ľudí a detí a tí pri jej návšteve objavia mnoho nových informácií," dodáva Miroslav Kotík.

Cena vstupeniek na výstavu je pre dospelých 2 € a pre deti od 6 rokov 1 €.

M. Beňovský bol typický predstaviteľ obdobia osvietenstva, rozvoja dopravy a obchodu i objavovania neznámych území. Bol jedným z prvých objaviteľov skúmajúcich severný Pacifik - preskúmal západné pobrežie Aljašky medzi ústím Yukonu a Kuskokwinu, pričom sa plavil pozdåž ostrova Unimak (Aleuty). Preskúmal tiež Ostrov sv. Vavrinca a Madagaskar, ktorému vládol krátko ako kráľ, než padol v boji s francúzskymi inváznymi silami. Jeho Pamäte sa stali svetovým bestsellerom.

Jozef Maximilián Petzval sa narodil sa na slovenskom Spiši v rodine nemeckého učiteľa pochádzajúceho z Moravy. Vyštudoval univerzitu v Budapešti, kde v roku 1828 získal inžiniersky diplom a v roku 1832 doktorát z matematiky. Na tejto univerzite potom učil najprv ako asistent a od roku 1835 ako profesor. V roku 1837 odišiel prednášať matematiku do Viedne. V roku 1840 vypočítal a skonštruoval objektív so svetelnosťou 1: 3,5 (petzvalov objektív), ktorý potom použil vo svojich prístrojoch výrobca fotoaparátov Johann Christoph Voigtländer. V roku 1857 sa stal Petzval členom Rakúskej akadémie vied. Petzval tiež patentoval v roku 1857 krajinársky objektív (orthoskop) pre veľkoformátové kamery. O význame jeho objektívu svedčí, že sa podľa jeho princípu vyrábali vysoko svetelné objektívy ešte v dvadsiatom storočí.

Slovenské technické múzeum (STM) ako jediné múzeum všeobecného technického zamerania na Slovensku poskytuje pohľad do histórie a tradícií vedy a techniky. Zhromažďuje, hodnotí, vedecky a kultúrno-výchovne využíva hmotné doklady o vývoji techniky a exaktných vied z celého územia Slovenska. Ako hlavné centrum múzejnej dokumentácie spravuje bohaté zbierkové fondy, iniciuje staroslivosť o vybranej technické pamiatky na území celého Slovenska, poskytuje odbornú pomoc pri ich záchrane a obnove. V rozsiahlom zbierkovom fonde je zastúpené baníctvo, hutníctvo, kováčstvo, hodinárstvo, strojárstvo, elektrotechnika, geodézia a kartografia, fotografická a kinematografické technika, priemyselný dizajn, kancelárske stroje, polygrafia, doprava, letectvo a letecká technika, vodné hospodárstvo, stavebníctvo. Vedecké odbory reprezentujú zbierky historické prístrojovej techniky z fyziky a astronómie.

Zdroj: RO SSN 

 


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk