magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

VKJB spustila e-magazín Knihy na dosah
@ Kultúra -> Literatúra      Dec 01 2017 - 10:03 GMT

Literárny portál s názvom Knihy na dosah predstavila Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach (VKJB), ktorá je autorom projektu. Partnerom je prešovská knižnica P.O.Hviezdoslava. Portál má podobu elektronického magazínu s bohatým žánrovým obsahom, ktorý je širokej verejnosti dostupný na internete cez doménu www.knihynadosah.sk a tiež cez web stránky oboch partnerských knižníc.Literárny portál prináša rubriky, v ktorých dáva priestor renomovaným i začínajúcim autorom, ponúka súčasnú prózu, poéziu, komiks, recenzie, eseje, knižné tipy, rozhovory s inšpirujúcimi osobnosťami. „Máme radi knihy, no milujeme literatúru,“ povedala riaditeľka VKJB Soňa Jakešová. Dodala, že práve to bol hlavný motív, prečo sa košická krajská knižnica pustila do tejto iniciatívy. „Chceme využiť dostupné prostriedky, ktoré nám ponúkajú súčasné technické možnosti, aby sme propagovali literatúru a čítanie, podporovali domácich autorov, povzbudzovali kreativitu, vytvárali dynamický, pulzujúci priestor na prezentáciu aktuálnych diel,“dodala riaditeľka.

Sme radi, že sme sa stali súčasťou a partnerom projektu, ktorý bude prezentovať literárne umenie a tvorbu domácich autorov. Je to platforma určená pre našich čitateľov, kde nájdu informácie a diela podané v zrozumiteľnej, poučnej i zábavnej podobe. Verím, že tento počin prinesie aj širší spoločenský úžitok v súvislosti s aktuálnou krízou čítania a poklesom čitateľskej gramotnosti deti a mládeže,“ uviedla riaditeľka Knižnice P. O. Hviezdoslava  Prešove Marta Skalková.

Pod výslednú podobu literárneho e-magazínu sa podpísali knihovníci z VKJB a programátori spoločnosti Ness KDC Košice, ktoré na projekte participovalo v rámci svojho dobročinného programu Ness KDC Košiciam. Spoločnosť Ness aj takouto formou podporuje nekomerčné aktivity verejných a neziskových organizácií s dosahom na život komunity. Ness KDC zabezpečilo tvorbu webu, prispôsobenie jednotlivých modulov pre potreby portálu, webhosting a servis. Vizuál portálu sa prispôsobuje zariadeniu, cez ktoré ho čitateľ navštívi. Prezeranie je tak komfortné pre používateľov tabletov, smartfónov i osobných počítačov.

VKJB vnímame ako významnú inštitúciu v oblasti kultúry a vzdelávania. Pre knižnicu a jej návštevníkov sme už vyvinuli webovú stránku, ktorá zatiaľ zožala pozitívne ohlasy. Myšlienka literárneho portálu nás oslovila a sme radi, že sme mohli podporiť tento zaujímavý projekt,“ povedal Stanislav Mucha, riaditeľ pre oblasť PR a marketingu Ness KDC Košice.

Za fungovanie e-magazínu zodpovedá redakčná rada, ktorú vedie éfredaktorka portálu Alena Závocká. Členkou redakčnej rady a odbornou garantkou je literárna vedkyňa a kritičkaMária Klapáková, ktorá sa venuje súčasnej slovenskej a svetovej literatúre a je porotkyňou a lektorkou literárnych súťaží a workshopov. Financie pre štart a pilotné spustenie portálu VKJB získala vďaka úspešnému projektu z Fondu na podporu umenia. Literárny portál podporili aj Košický a Prešovský samosprávny kraj prostredníctvom svojich odborov kultúry, ktoré dlhodobo vyvíjajú aktivity zamerané na rozvoj kreatívneho potenciálu.

V aktuálnom vydaní magazínu Knihy na dosah nájdete príbeh na pokračovanie od básnika,poviedkára, autora rozhlasových hier, pásiem a kabaretov Jána Mičucha. V rubrike Autori uvádzajú portál prináša básne Tomáša Repčiaka a Daniely Dubivskej, poviedky Jozefa Palaščáka a Jany Bodnárovej.

Nezvyčajnou formou rozhovorov s tajomným Thomasom Orrowom magazín predstavuje úspešných tvorcov komiksov - Dávida Marcina, ktorý sa profesionálne venuje predovšetkým komiksu a digitálnej ilustrácii, a Evu Máriu Ondovú, považovanou za jednu z najvýraznejších predstaviteliek súčasného slovenského komiksu.

V rubrike Po čom siahnuť sa dozviete, čo majú na poličke a odporúčajú si prečítať moderátor a publicista Dado Nagy a spisovateľka Vanda Rozenbergová. Zaujmú recenzie písané sviežim perom od publicistky a blogerky Beáty Beregrad Grȕnmannovej.

Rubrika Literárna kaviareň prináša rozhovor so spisovateľom, prekladateľom a publicistom Michalom Hvoreckým a básnikom, prozaikom, prekladateľom a vydavateľom Jurajom Kuniakom.

O úskaliach pri tvorbe „duchovnej“ poézie píše v eseji Nenapíš meno Božie darmo, básnik! poetka, textárka a publicistka Silvia Kaščáková. Esej 55 – alebo dýchanie na zrkadlo ponúka Stanislava Chrobáková Repar, slovenská a slovinská spisovateľka, prekladateľka, literárna kritička a vedkyňa, ktorej texty sú preložené do 17 jazykov. Eva Urbanová je autorkou odborného

príspevku Čo je to haiku? Teóriu obohatila o ukážky tejto jedinečnej formy poézie. Autorka je publicistka a kurátorka, svoju literárno-kritickú pozornosť upriamuje na súčasnú poéziu.

Začínajúci autori dostali priestor v rubrike Ukáž sa!, ktorú vedie a k textom sa odborne vyjadruje literárna vedkyňa a lektorka kurzov tvorivého písania Daniela Burdová.

Detský kútik je rubrika pre rodičov i deti, kde portál ponúka príspevky pre zábavu i poučenie. Nájdete tu rozhovor detí so spisovateľom Romanom Bratom, rozprávku od Tomáša Repčiaka, hru od Alžbety Verešpejovej.

 

Zdroj:RO SSN

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk