magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Karneval po slovensky
@ Aktuálne -> Región      Jan 22 2018 - 08:59 GMT

Karnevalové masky či fašiangové maškary, na lyžiach aj bez nich, budú v posledný januárový víkend čakať v rekreačnom stredisku Krompachy – Plejsy na návštevníkov. Prvé tohoročné Top podujatie Terra Incognita ponúkne fašiangovú a karnevalovú atmosféru nie v plesovej sále, ale priamo na lyžiarskom svahu a pod ním už 27. - 28. januára 2018

Sviatok dobrej chuti

Fašiangy na Slovensku sú predovšetkým o dobrom a tradičnom jedle. Aj v Krompachoch sa nedajú v tomto smere zahanbiť. Typickú zabíjačku a výrobu mäsových špecialít ponúknu hostia z Rumunska a česko-slovenský tým zložený zo zástupcov partnerských miest Rýmaøov a  Krompachy. Tradičné sladké šišky - pankušky aj všakovaké ďalšie dobroty pripravia domáci. „Pankušky sa budú jesť aj súťažne. Ten, kto zje najviac alebo za najkratší čas, sa nielen dobre naje, ale ešte získa aj nejakú odmenu,“ láka na podujatie Iveta Rušinová, primátorka Krompách.

Karnevalová nálada

Masky, maškary prídu z Harichoviec a na Plejsoch to roztočia. Členovia folklórnej skupiny sa predstavia aj na pódiu, ale zabávať, možno aj trochu strašiť, budú v celom areáli. Hlavne deti si s nimi užijú zábavu. Ak niekto príde bez masky, má šancu vyrobiť si ju v tvorivých dielňach priamo na podujatí. Navyše, kto v sobotu príde v maske na svah, od 13:00 do 14:00 hod., môže sa lyžovať zadarmo.

Tradície, zábava aj oddych

Fašiangové zvyky predvedú folkloristi zo Spiša, ale aj folklórny súbor Rozmarija z Prešova. Snehové bloky sa vďaka žiakom a študentom z Krompách zmenia na snehové sochy a príjemným prekvapením bude vystúpenie speváckej skupiny Šafolka, finalistu súťaže RTVS Zem spieva. „Svojich priaznivcov poteší aj hudobná skupina Hrdza. Autorské piesne inšpirované slovenským folklórom s prvkami folku, rocku a vplyvom world music ukončia sobotňajšie plesanie na Plejsoch,“ upresňuje program Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus. Unavení návštevníci budú môcť využiť 30-percentnú zľavu na vstup do wellness Hotela Plejsy.

V sobotu auto nechajte doma

Kyvadlová autobusová doprava zo železničnej stanice na Plejsy a takisto v opačnom smere, umožní návštevníkom vychutnať si v sobotu fašiangy bez starostí s parkovaním. A ak by sa náhodou stalo, že niekto bude odchádzať z Plejsov hladný, môže využiť zľavy na jedlo vo viacerých krompašských reštauráciách.

TERRA INCOGNITA je samostatný program iniciovaný regionálnou samosprávou na podporu kultúry a rozvoja kultúrneho cestovného ruchu prostredníctvom vytvorenia trvalo udržateľnej ponuky destinácií, produktov a služieb. Od januára 2015 sa program Terra Incognita realizuje pod gesciou Košice Región Turizmus.

Mesto Krompachy sa nachádza na Strednom Spiši, v údolí rieky Hornád. Prvý hodnoverný písomný doklad o jeho existencii pochádza z listiny kráľa Ladislava IV. z roku 1282. V tej dobe boli Krompachy majetkom kráľovského Spišského hradu. Pestré terény a krásne prírodné scenérie lákajú turistov, horských cyklistov a bežcov na lyžiach. Vybudovaním lyžiarskeho areálu Plejsy mesto nadviazalo na na mnohoročné výnimočné postavenie v alpskom lyžovaní na Slovensku.

Zdroj: RO SSN

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk