magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ozdobte sa tradičnou výšivkou
@ Aktuálne -> Rôzne      Mar 06 2018 - 17:37 GMT

Záujemcovia o výšivky s tradičným regionálnym motívom majú šancu naučiť sa, ako na to. Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach (VKJB) ponúka cyklus workshopov zameraný na unikátnu myslavskú výšivku. Kurz regionálnej výšivky ponúka desať stretnutí, počas ktorých získate zručnosti, vďaka ktorým si dokážete vlastnoručne ozdobiť blúzku, šaty, či zhotoviť originálnu dekoráciu. Lektorkou kurzu je Ing. Monika Ripcsu, skúsená autorka replík ľudových odevov podľa tradičných predlôh, ktoré zhotovila pre košické folklórne súbory Železiar a Košičan. Cyklus štartuje 15. marca 2018 v klubovni VKJB na Hlavnej 48 na 2. poschodí. Pravidelné stretnutia budú od 16:30 hod. do 18:30 hod. Účastníci sa môžu prihlásiť cez elektronický formulár na stránke knižnice www.vkjb.sk. Registrácia bude možná iba do naplnenia kapacity.

Kurz regionálnej výšivky reaguje na rastúci záujem súčasníkov o folklór a tradičné umenie a nadväzuje na nedávnu úspešnú výstavu vo VKJB, ktorá mala názov Krása myslavskej výšivky. Repliky zhotovené podľa pôvodných tradičných odevov a textílií predstavilo osem autoriek. Jedinečnú výšivku mohli návštevníci obdivovať aj na pôvodnom ženskom kroji z Myslavy, či v podobe replík  ženského a dievčenského kroja na bábikách. Sprievodným podujatím výstavy bol workshop Myslavský ornament. Pre záujem účastníčok sa knižnica rozhodla pripraviť aktuálny kurz tradičnej výšivky. Vo fonde odbornej literatúry VKJB sú k dispozícii publikácie o výšivkách, odevnej tvorbe, ručných prácach, zhotovovaní dekorácií či rozvíjaní kreativity. Záujemcovia okrem praxe nájdu v knižnici aj teoretické podklady.

Rok 2018 je Európskym rokom kultúrneho dedičstva, ku ktorému sa knižnica pripája aj touto aktivitou. Cykly neformálneho vzdelávania dospelých VKJB realizuje aj vďaka úspešnému projektu  Knižnice pre vzdelávanie 50 plus, podporeného z fondov EÚ v programe ERASMUS+. Medzi doterajšie úspešné cykly patrí kurz genealógie Nájdi svojich predkov - vytvor si rodostrom, o pestovaní rastlín a záhradnej architektúre V harmónii s prírodou, art terapie Nádej v umení.  Kurz regionálnej výšivky je novým cyklom v ponuke knižnice Jána Bocatia.

 

Prihlasovací formulár:  http://www.vkjb.sk/novinky/kurz-regionalnej-vsivky

Zdroj RO SSN

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk