magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Vo VKJB o hradných kuchyniach a šľachtickom stravovaní
@ Kultúra -> Podujatia      Mar 07 2018 - 16:39 GMT

Hradné kuchyne a šľachtické stravovanie, ale aj ďalšie zaujímavé témy budú rezonovať počas besedy vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach (VKJB). Knižnica pokračuje v organizovaní obľúbeného cyklu stretnutí so slovenským spisovateľmi, ktorý má názov 1+1. Pozvanie na marcový literárny večer prijali autorky a historičky Tünde Lengyelová a Diana Duchoňová. Čitatelia VKJB a verejnosť sa na stretnutie s nimi môžu tešiť vo štvrtok 15. marca 2018 o 17:00 v centrálnej požičovni knižnice na Hviezdoslavovej ul. 5. Hudobným hosťom večera bude skupina Ingrici.

Tünde Lengyelová a Diana Duchoňová pracujú na oddelení novovekých dejín Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Ich knihy o histórii si našli priaznivcov nielen medzi odborníkmi, ale aj laickou čitateľskou verejnosťou. V nemalej miere k tomu prispela atraktívnosť tém, ktorým sa vo svojich publikáciách venujú. Veľmi zaujímavú oblasť našich dejín spracovali aj vo svojej spoločne vydanej knihy Hradné kuchyne a šľachtické stravovanie v rannom novoveku : radosti slávností, strasti každodennosti (2016).

Tünde Lengyelová je samostatnou vedeckou pracovníčkou oddelenia novovekých dejín Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Zaoberá sa obdobím raného novoveku, predovšetkým problematikou spoločenského vývoja v 16. – 17. storočí, dejinami každodennosti, životného štýlu a rodinného života. Množstvo štúdií venovala otázkam o postavení žien, okrem iných prác je editorkou publikácie Žena a právo (2004). Je spoluautorkou knihy Báthory, Život a smrť o osude Alžbety Báthoryovej, ktorá vzbudila mimoriadny ohlas; autorkou publikácie Bosorky, strigy, čarodejnice (2013) a práce Život na šľachtickom dvore – odev, strava, domácnosť, hygiena, voľný čas (2016).

Diana Duchoňová  je vedeckou pracovníčkou oddelenia novoveku na Historickom ústave SAV v Bratislave. Zameriava sa na problematiku výskumu aristokratických rodov, dejín každodennosti a historickej kriminológie. Je autorkou monografie Palatín Mikuláš Esterházy a jeho dvor. Spoločnosť, normy, rituály každodennosti (2013) a spoluautorkou vedeckej publikácie Zločin v meste. Kriminalita a každodennosť v ranonovovekom Pezinku (2014).

Besedy 1+1 pripravuje knižnica v netradičnej réžii, kedy si spisovateľ prizve hosťa, s ktorým je umelecky a ľudsky spriaznený. Návštevníci oceňujú príjemnú atmosféru a pridanú hodnotu v podobe dvoch zaujímavých hostí pôsobiacich v oblasti umenia.

Projekt 1+1  z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk