magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov
@ Kultúra -> Výstavy      Apr 30 2018 - 18:55 GMT

Východoslovenské múzeum v Košiciach v spolupráci s poľskou spoločnosťou ARANEUS pripravili pre širokú verejnosť unikátnu výstavu s názvom Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov. Po veľkom úspechu v roku 2016 v priestoroch Prírodovedného múzea Slovenského národného múzea v Bratislave prichádza táto výstava do Košíc. Návštevníci si ju budú môcť pozrieť od 3. mája do 30. septembra 2018 v historickej účelovej budove Východoslovenského múzea na Námestí Maratónu mieru 2.

Na rozdiel od tradičných prírodovedných výstav s exponátmi dermoplastických preparátov zvierat, táto výstava priblíži živé pavúky a škorpióny z tropických krajín. Medzi 40 exponátmi nebudú chýbať veľké tarantuly a vtáčkare, veľké ako ľudská dlaň, vrátane jedného z najväčších pavúkov Theraphosa blondi, alebo neslávne známu snovačku jedovatú, ktorú poznáme pod ľudovým názvom čierna vdova (Latrodectus mactans). Rovnako nebude chýbať ani jeden s najväčších škorpiónov sveta, škorpión obrovský (Pandinus imperator) a najväčšia mnohonôžka na svete Spirostreptus gigas, ktorá dorastá do veľkosti 40 cm. Aj napriek tomu, že o škorpiónoch a pavúkoch panuje zlá povesť, nie je sa čoho obávať. Väčšina veľkých tarantúl a vtáčkarov má len veľmi slabý jed, ktorý je nebezpečný snáď len pre ich korisť, obvykle hmyz a malé hlodavce. Aj z toho dôvodu sú mnohé druhy obľúbené medzi chovateľmi - teraristami.

Na výstave uvidia návštevníci živé exponáty doplnené stručnými popismi o jednotlivých druhoch, ako aj informačnými tabuľami o živote týchto fascinujúcich tvorov.

Výstava je vhodná pre všetky vekové kategórie. Všetky zvieratá budú bezpečne uzavreté v sklenených teráriách.

 

Trvanie výstavy: 3. mája - 30. septembra 2018

Vernisáž: 3. mája 2018 o 16.00 hod.

Miesto: Východoslovenské múzeum, Námestie Maratónu mieru 2, Košice

 

 

Mgr. Peter Ledvák, PhD.,

kurátor výstavy


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk