magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košické múzeá a galérie opäť oslávia svoj sviatok
@ Kultúra -> Podujatia      May 17 2018 - 08:47 GMT

19. mája o 17:00 otvoria košické múzeá a galérie svoje dvere, aby nadšencov histórie preniesli do obdobia spoločensko-politických, no i kultúrnych zmien. Nosnou témou tohtoročnej Košickej noci múzeí a galérií je totiž 100. výročie založenia 1. Československej republiky.

Vo Východoslovenskom múzeu čakajú v Historickej účelovej budove návštevníkov výtvarné diela košických umelcov, odhalený „Brad Pitt“, i možnosť vytvoriť si bankovku z 1. ČSR. Budovou Divízie budú znieť tónami slovenských a českých medzivojnových skladateľov, no i ľudové melódie, pri ktorých sa návštevníci naučia tancovať. Okrem toho budú mať možnosť nahliadnuť aj do Generálskej sály Zemského vojenského veliteľstva, v ktorej sa konali všetky významné slávnostné udalosti spojené so životom armády v Košiciach. Sprístupnené budú aj Drevený kostolík z Kožuchoviec na nádvorí múzea, Miklušova väznica, ktorá sa bude hmýriť strašidlami, čarodejnicami a bylinkárkami, i Pamätný dom Františka II. Rákocziho Rodošto.

Východoslovenská galéria si okrem komentovaných prehliadok pripravila tvorivé ateliéry pre deti, v ktorých si budú môcť vytvoriť propagačné plagáty inšpirované prácou predstaviteľa Košickej moderny Ernestom Krónom. Priblíži i Krónovu prácu na kulisách k prelomovej hre Karla Čapka R.U.R., ktorá mala v roku 1921 premiéru v Košiciach. Okrem toho si budú môcť dámy a dievčatá vyskúšať prvorepublikovú módu vrátane klobúkov, doplnkov i mejkapu, a to všetko v sprievode evergreenov, módnej prehliadky a nápojov od KubBo Select.

Múzeum Vojtecha Löfflera predstaví dobové pohľadnice Košíc v období vzniku Československa či improvizovanú kaviareň oživenú živou swingovou hudbou. Ani tento rok nezabudlo na tých najmenších – okrem kresby podľa originálnych portrétov M.R. Štefánika a T.G. Masaryka a tvorivých dielní ich čaká aj unikátne bábkové predstavenie s názvom Don Šajn alebo Márnotratný syn v podaní divadla Tyjátr Ivana Gontka.

Slovenské technické múzeum po prvýkrát počas Noci múzeí a galérií otvorí pre návštevníkov svoje Vedecko-technické centrum. Nielen deti sa môžu tešiť na stretnutie s hovoriacim robotom, predstavenie Kráska a Zviera v podaní mladých nehercov či ukážky dobového varenia soli s ambíciou vytvoriť zbierku košických soľničiek. Do polnoci bude otvorené i Múzeum letectva, ktoré vďaka komentovaným prehliadkam priblíži čaro jeho histórie.

Steel Parku čaká záujemcov workshop o základoch programovania, no i Bádateľské laboratóriá a zaujímavé pokusy s tekutým dusíkom.
 

Pre tých, ktorí by radi oslávili aj 100. výročie založenia Československých štátnych dráh, vypraví Detská železnica mimoriadny nostalgický vlak. Výpravu zabezpečia železničiari v dobových uniformách s použitím dobových vypravovacích pomôcok a postupov. Pred vypravením vlaku a počas jazdy bude cestujúcich sprevádzať dobový verklikár v železničnej uniforme.

Galéria Eckerdt ponúkne okrem stálych expozícií i súbor maliarových novoročných pozdravov zachytávajúcich nedávnu históriu. Odevný ateliér Júlie Zelenej priblíži módu košického korza a zmeny, ktoré po prvej svetovej vojne v odievaní nastali. Zapojí sa aj Ústredie ľudovej umeleckej výroby, ktoré ukáže, na čo všetko sa môže použiť vlna, no premietne i dokumenty o tradičnom gubárstve a papučiarstve.

Všetky múzeá a galérie budú otvorené od 17:00 až do polnoci. Vstupné ostáva oproti minulým rokom nezmenené – pre dospelých to budú 2 eurá, pre deti do 15 rokov, seniorov ZP 1 euro. Deti do 6 rokov budú mať vstupné zdarma. Pásky na ruku, ktoré po zakúpení návštevníci dostanú, platia do všetkých zúčastnených inštitúcií. Zároveň im bude ponúknutý i kompletný program spolu s mapou.

V rámci podujatia bude dlhšie otvorené aj Návštevnícke centrum Košice na Hlavnej 59, a to od 10:00 do 23:30. Návštevníci sa tak budú môcť zastaviť a poinformovať sa o priebehu podujatia či o všeobecnom dianí v meste počas najbližších dní.

Kompletný program, ako aj ďalšie informácie o podujatí sú dostupné na stránke www.visitkosice.org, alebo na udalosti na Facebook-u „Košická noc múzeí a galérií 2018“: https://www.facebook.com/events/2036460573283578/.

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk