magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košický GLOBSEC City Talks o euroskepticizme
@ Aktuálne -> Školstvo      May 18 2018 - 11:44 GMT

Už po štvrtýkrát bol súčasťou GLOBSEC Fóra aj úspešný formát City Talks. Ten každoročne otvára dvere širokej verejnosti a prináša diskusie o najpálčivejších témach s expertmi, akademikmi a inšpiratívnymi osobnosťami. Tohtoročná interaktívna diskusia priniesla v stredu 16. mája 2018 viacero odpovedí na aktuálnu otázku: Prečo máme európske blues? Aj tento rok sa košický GLOBSEC City Talks uskutočnil v spolupráci s Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Katedrou politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach a Občianskym združením Res Publica.

Na jednom pódiu v priestoroch Tabačky kulturfabrik diskutovali o otázkach spojenými s vlnou euroskepticizmu významní odborníci. O nedôvere voči Európskej únii, európskych krízach či euroskeptických populistoch rozprávali vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR Ladislav Miko, vysokoškolský učiteľ a vedecký pracovník z Katedry politológie FF UPJŠ v Košiciach Gabriel Eštok a vysokoškolských učiteľ a vedecký pracovník z Katedry politológie Univerzity Komenského v Bratislave Vladimír Bilčík. Košickému GLOBSEC City Talks sa tak vďaka aktuálnosti témy podarilo vytvoriť priestor pre otvorený dialóg medzi aktívnou verejnosťou a známymi osobnosťami a odborníkmi.

Súčasťou diskusie v demokratickej spoločnosti sú aj kritické a skeptické postoje. V čase kríz však skeptické hlasy môžu naberať na intenzite a, bohužiaľ, nie vždy sú založené na správnych a korektných informáciách. Diskutovali sme o tom, nakoľko sa tento trend týka aj súčasnej EÚ a aké sú zdroje euroskepticizmu. Pre budúcnosť občanov EÚ a pre členské štáty je totiž potrebné pochopiť, či je euroskepticizmus vážnym problémom alebo iba akousi módnou vlnou,“ uviedol Gabriel Eštok z Katedry politológie FF UPJŠ v Košiciach.

Formát GLOBSEC City Talks 2018 je sprievodným podujatím GLOBSEC Bratislava Fóra 2018. Od svojho vzniku v roku 2005 každoročne prispieva k formovaniu regionálnej, európskej a širšej transatlantickej politiky a v súčasnosti patrí medzi najvplyvnejšie strategické fóra a to aj za hranicami strednej Európy.

Mgr. Linda Babušík Adamčíková

Tlačová referentka a hovorkyňa UPJŠ v Košiciach


Zdroj: RO SSN

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk