magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Endoskopické vyšetrenie zachraňuje zvieratkám životy
@ Aktuálne -> Medicína      May 22 2018 - 10:24 GMT

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach pred vyše rokom vo svojom areáli otvorila Univerzitnú veterinárnu nemocnicu. Súčasťou jej vybavenia je aj špeciálny prístroj - enodskopická veža, vďaka ktorej zachránili už stovky zvieracích životov. Endoskopická veža slúži na neinvazívne vyšetrenia všetkých telových dutín, tráviaceho traktu či vyšetrenia cez močovú rúru a pod. Vďaka nej je možné odstrániť cudzie predmety, ktoré sa nachádzajú v pažeráku či dýchacích cestách pacienta bez toho, aby sa ich odstránenie muselo riešiť chirurgicky.

Účelom toho prístroja je v prvom rade neinvazívne vyšetrenie. Pacientov tak v mnohých prípadoch nemusíme zbytočne otvárať. Urobí sa im prípadne biopsia, zoberie sa im výter, odoberú sa vzorky - ak má zvieratko napríklad nádor,“ hovorí prednostka Kliniky malých zvierat UVLF v Košiciach Alexandra Trbolová.

Operácia nie je vždy potrebná

Tento prístroj slúži aj na akútnu medicínu, kedy sa napríklad pacient dusí cudzím predmetom. Veterinári zviera dajú do anestézie a pomocou endoskopu ho v rýchlosti vedia vybrať. „Týmto prístrojom sa často robí aj gastroskopia. Napríklad, ak psík zvracia, endoskopom zájdeme do žalúdka, a tak zistíme, či už ide o nádor, alebo zápal v žalúdku, a pod.,“ dodáva A. Trbolová. Endoskopické vyšetrenie teda pomáha veterinárom odhaliť, či je potrebné urobiť chirurgický zákrok, alebo nie.

Na vyšetrení mačky, psy, ale aj plazy

Univerzitnú veterinárnu nemocnicu najčastejšie navštevujú psy a mačky. Endoskopické vyšetrenie podstúpili aj zajace, hady či dokonca krokodíl. Endoskopická veža však môže slúžiť aj na vyšetrenie väčších zvierat, ako sú napríklad kone.

V nemocnici mali prípad, keď králik spadol z veľkej výšky. Mal nielen  zlomenú nohu, ktorú bolo potrebné chirurgicky ošetriť, ale krvácal aj z nosa. „Pomocou endoskopu sme identifikovali, odkiaľ krvácanie pochádza. Našťastie bolo lokálne a nie z hlbších častí dýchacieho traktu. Králik tak nemusel ísť na operáciu,“ dodáva Trbolová.

Jediná v Košiciach

Mačky, ako aj psy nie raz zjedia cudzie predmety. „Často sa stretávame s tým, že mačky zožerú rybárske háčiky. Problém spočíva najmä v tom, že háčik má na hrote protichodné zúbky a pri jeho vyberaní sa často poruší tkanivo. Vďaka prístroju vidíme, kde sa presne zapichol, a pomocou neho ho vieme šetrne vytiahnuť.“

Enodskopickou vežou Univerzitná veterinárna nemocnica zachránila už stovky zvieracích životov. Tento prístroj využívajú dennodenne. Neslúži však len pre verejnú klientelu. Je súčasťou vedeckých a výskumných úloh. Tento prístroj s kompletným vybavením sa v Košiciach nachádza len na UVLF.

 

Zdroj RO SSN 


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk