magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Festival VIRVAR aj s vystúpeniami flašinetárov z celého sveta
@ Kultúra -> Divadlo      Jun 04 2018 - 17:40 GMT

Bábkové divadlo v Košiciach v spolupráci s Občianskym združením pri BDK organizuje už VI. ročník festivalu Virvar - Dni bábkového divadla a hier pre rodiny. Tentoraz sa uskutoční v dňoch 7. – 10. júna 2018 na viacerých miestach v Košiciach. Kultúrne podujatie pre všetky vekové kategórie začne tradične veselým sprievodom mestom s bábkami a maskami 7. júna od 14:00 na Hlavnej ulici a následne bude pokračovať ďalším programom a to nielen v priestoroch BDK. Ešte pred slávnostným otvorením festivalu si diváci môžu pozrieť vystúpenie domáceho umeleckého súboru, ktorý sa predstaví so svojou najnovšou rozprávkou Valibuk a Laktibrada (7. jún o 10:00).

V prvý deň festivalu návštevníkov pobaví aj nemecké divadlo Mobiles Theater alebo návrat do čias stredovekých rytierskych slávností v podaní Teáter Komika z Levíc.

Celkovo sa na tohtoročnom Virvare predstaví jedenásť divadelných súborov z rôznych kútov Európy. Okrem slovenských divadiel sme pozvali aj kolegov z Českej republiky, Poľska, Maďarska, Nemecka, Ukrajiny a Grécka. Headlinerom festivalu bude najlepšie bábkové divadlo z Českej republiky, Divadlo Drak Hradec Králové. Dramaturgia festivalu vybrala z ich bohatého repertoáru jedinečnú hru Posledný trik Georgesa Méliésa, ktorú uvedieme v historickej budove Štátneho divadla Košice. Za túto inscenáciu získalo Divadlo Drak niekoľko ocenení a hralo ju napríklad aj pred publikom v americkom New Yorku.

Po prvýkrát budú súčasťou festivalu Virvar aj vystúpenia flašinetárov z celého sveta. Svoje umenie predvedú pred historickou budovou Štátneho divadla Košice, pred Urbanovou vežou, na Hlavnej ulici, ale aj na Balónovej fieste, ktorá sa bude konať v priestoroch areálu Technickej univerzity v Košiciach. Ako sa stalo dobrým zvykom, každý deň festivalu bude plný súťaží a hier

pre deti o vecné ceny, ale aj zaujímavých sprievodných podujatí. Kúzelník Tomáš Truchan pobaví deti žonglérskymi kúskami, mydlovými bublinami a balónovými kreáciami. Exotické plazy

predstaví Aqua Terra Club z Univerzity veterinárneho lekárstva a Ivka Labancová bude viesť školu lukostreľby pre deti od 5 rokov v priestore átria BDK. Pokračuje aj projekt Most virvarových úsmevov, ktorý sa tentoraz uskutoční v piatok 8. júna od 14:00 v parku pred Štátnym divadlom Košice. Virvar bude mať aj charitatívny rozmer – výťažok z benefičného koncertu flašinetárov (9. jún o 20:30) pôjde Slovenskému červenému krížu, ktorý sa stal partnerom podujatia.

Festival sa bude konať nielen v priestoroch Bábkového divadla v Košiciach (bábková sála, átrium divadla, scéna JORIK), ale aj v divadle Thália, v Štátnom divadle Košice a na ďalších miestach.

Kompletný program festivalu je k dispozícii v informačných centrách mesta Košice, na webovej stránke Bábkového divadla v Košiciach www.bdke.sk a na Facebooku Bábkového divadla.

Festival z verejných zdrojov finančne podporili Fond na podporu umenia, K13, Mesto Košice a Košický samosprávny kraj.

Mgr. Martin Konečný, PhD., manažér

Zdroj: RO SSN

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk