magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Šantenie s vláčikmi na dopravnej priemyslovke
@ Aktuálne -> Rôzne      Jun 26 2018 - 18:34 GMT

Školy čoskoro uzavrú svoje brány a školákom začnú 2 mesiace zaslúženého letného oddychu. Na prázdninové hry a šantenie sa ale deti môžu naladiť už v posledný júnový týždeň na Strednej priemyselnej školy dopravnej na Hlavnej ulici 113. V jej priestoroch tradične pre verejnosť ožijú malé vláčiky. Celý týždeň, od 25. do 29. júna v čase od 16:00 do 19:00 hodiny bude na školskom modelovom koľajisku premávať približne 20 vlakových súprav.

Verejnosť môže na malom priestore vidieť nielen históriu, ale aj modernu vlakovej dopravy. Prezentované vlakové súpravy pochádzajú z klubových aj súkromných zbierok a budú sa v priebehu týždňa obmieňať. Kým začiatok týždňa je venovaný bohatej histórii železnice, koniec týždennej akcie bude patriť modernej - intermodálnej preprave tovaru po železnici.

Intermodálna preprava tovaru po železnici je v súčasnosti preferovaným prvkom dopravnej politiky EÚ. Tovar sa prepravuje v uzavretých prepravných jednotkách na ucelených vlakových súpravách, čím sa znižujú negatíva kamiónovej dopravy na životné prostredie, spotrebu palív a tiež dochádza k odľahčeniu cestnej siete. Tento moderný spôsob prepravy tovaru bude na modelovom koľajisku predstavovať viacero tzv. kontajnerových vlakov. Verejnosti sa tiež prvýkrát predstaví aj vlaková súprava na prepravu kamiónových návesov. Takýto spôsob prepravy kamiónov sa síce na Slovensku nevykonáva, v Európe je však bežný.

Na svoje si určite prídu najmä deti, ktoré sa nemusia len pasívne prizerať, ale môžu si s vláčikmi aj zašantiť - ako výpravcovia sa môžu zapojiť do riadenia síce iba modelovej, ale predsa len železničnej prevádzky. Vstup pre verejnosť je voľný.

Ing. Martin BALKOVSKÝ

vedúci Železnično-modelárskeho klubu pri SPŠD

www.facebook.com/zmkspsd 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk