magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Spisovateľka I.Havranová a grafička H. Krepopová vo VKJB
@ Kultúra -> Literatúra      Sep 27 2018 - 10:19 GMT

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach (VKJB) pozýva na stretnutie so zaujímavými osobnosťami umeleckého života vo štvrtok 27. septembra 2018 o 17:00 do centrálnej požičovne VKJB na Hviezdoslavovej 5. Pozvanie prijali obľúbená slovenská spisovateľka Ivana Havranová a grafička, dlhoročná redaktorka detského časopisu Včielka Hana Krepopová. Hudobným hosťom podujatia bude skupina Soren.

Kreatívny tandem vystúpi v rámci obľúbeného cyklu literárnych podujatí s názvom „1+1“. Podľa konceptu umelecky spriaznenú dvojicu hlavných aktérov tvorí súčasný slovenský spisovateľ a jeho hosť z oblasti umenia a kultúry. Ivana Havranová napísala viacero čitateľsky úspešných románov a poviedok, medzi inými  Kaviarenské tajomstvá, Labuť, Mariška a ďalšie. Vo svojej tvorbe sa neorientuje výlučne na témy súvisiace so svetom žien. Je tiež autorkou knihy rozhovorov o Bohu so známymi slovenskými osobnosťami Luteráni a titulu Odvlečení, v ktorom zachytila spomienky trinástich ľudí, ktorí prežili holokaust. S Hanou Krepopovou ich spája priateľstvo, ale aj práca pre časopis Slovenska, pre ktorý spolu pripravujú stranu venovanú deťom.

Ivana Havranová vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracovala a profesionálne rástla v redakcii denníka Smena, v časopise Zornička, neskôr v Československej televízii ako publicistka mládežníckeho magazínu Televízny klub mladých. Je autorkou 24 poviedkových, románových a publicistických kníh, viac ako 400 televíznych scenárov, množstva poviedok pre deti, rozhovorov, reportáži. Po roku 1989 založila vlastné vydavateľstvo, v ktorom vydávala sedem časopisov ako napr. Maxisuper, slovenský Bulvár, z toho šesť poviedkových.

Hana Krepopová študovala na Strednej priemyselnej škole grafickej. Neskôr sa venovala knižnej a televíznej grafike. Pôsobila ako redaktorka a grafička v časopise pre deti VČIELKA, ktorej zostala verná 23 rokov. Vyrábala scénografické prvky do televíznej detskej relácie Poďte s nami. Momentálne sa naplno venuje tvorbe pre deti.

Projekt 1+1  z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: RO SSN
 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk