magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Na skle maľované a z dreva vyrezané
@ Kultúra -> Literatúra      Dec 17 2018 - 10:34 GMT

Výstava dvoch renomovaných umelcov – remeselníkov vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach (VKJB) naladí na vianočnú náladu s trochou nostalgie. Expozícia je zostavená z obrazov maľovaných na sklo, ktorých autorkou je Jana Michalková a figurálnych plastík Stanislava Poleka. Výstava je verejnosti prístupná v priestoroch centrálnej požičovne VKJB na Hviezdoslavovej-. Diela renomovaných remeselníkov sú výberom z ich bohatej tvorby, ktorá nesie ich vyprofilovaný rukopis a originálny pohľad na zobrazované subjekty.

Jana Michalková žije a tvorí  v Jasenove pri Humennom, venuje sa technike podmaľby na sklo. Jej obrázky sú farebné, veselé, hravé, jej „maľovaný folklór“ zaujme osobitým čarom. Obľubuje vidiecke motívy a s nimi spojené tradície.  Jej práce sú pravidelne prezentované na výstavách doma i v zahraničí, žiadané sú najmä v Poľsku. O svoje skúsenosti s tvorbou sa delí s účastníkmi kurzov podmaľby na sklo, ktorú vyučuje v Regionálnom centre remesiel  Ú¼UV-u v Košiciach.

Stanislav Polek žije a tvorí v Košiciach. Výstava zahàňa ukážky jeho figurálnych plastík. Rezonuje najmä téma Vianoc, symbolické znázornenie Betlehema a narodenie Ježiša. Plastiky majstra rezbára (Zvonkár, Pastierka) sú uložené aj v Slovenskom národnom múzeu ako súčasť zbierky reprezentujúcej ľudové výtvarné umenie Slovenska 20. storočia. Polekove monumentálne diela sú súčasťou stálych expozícií vo festivalovom areáli Východnej (Sadenie lipky) a v parku Kysuckej galérie (súsošie zlapania Jánošíka).  Mnohé jeho práce sú aj v súkromných zbierkach. Zúčastňoval sa na sympóziách v Taliansku, Česku, Slovinsku, na Slovensku na medzinárodných plenéroch výtvarníkov a sochárov.  Jeho rozmernejšie plastiky je možné obdivovať aj v lokalitách v okolí Košíc a Košickom kraji ( Kechnec, Malá Ida, v Malá Tàňa, Krompachy, Bukovec, Rozhanovce, Raslavice,Vínne).

Výstava potrvá do 9. januára 2019.

Zdroj:RO SSN

 

  

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk