magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Na nové zbierky vyčlenila župa v tomto roku 100-tisíc eur
@ Kultúra -> Oznamy      Jan 14 2019 - 18:44 GMT

Košický samosprávny kraj (KSK) ako zriaďovateľ piatich múzeí a dvoch galérii začal s nákupom nových zbierkových predmetov v minulom roku. Vďaka tomu pribudlo vlani v župných múzeách viac ako 200 zbierok.

Župa pokračuje v investíciách do zbierkových fondov svojich múzeí a galérií. V tomto roku je z rozpočtu kraja na nákup nových zbierkových predmetov vyčlenených zatiaľ 100-tisíc eur. „Našim cieľom je nielen zabezpečovať priestorové a finančné podmienky na vykonávanie základných odborných činností múzeí a galérií, ale snažíme sa rozhýbať a skvalitniť aj akvizičný proces a zhodnotiť zbierkový fond. Veríme, že nákupom nových zbierok prilákame do týchto inštitúcií viac návštevníkov, pretože im naozaj majú čo ponúknuť,“ povedal košický župan Rastislav Trnka. Na čo inštitúcie peniaze minú, bude jasné v polovici roka. Rozhodnú o tom odborné komisie daných múzeí a galérií v transparentnom výbere.

Vlani vyčlenil kraj na tento účel dokopy 115-tisíc eur. Pôvodne rozpočtovaných 65-tisíc eur sme dodatočne navýšili sumou 50-tisíc eur z rezervy predsedu,“ upresnil Trnka.

Medzi najhodnotnejšie akvizície získané v minulom roku patria napríklad diela fotografa a košického rodáka Tomáša Agata B³oñskeho, ktorý ako pedagóg pôsobil na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. V súčasnosti vedie Ateliér Fotografie na ASP v Krakove.

Za vyčlenené peniaze kúpili múzeá v minulom roku aj obrazy od Károly Kernstoka Pri Dunaji, Muži slnka od zakladateľa košickej výtvarnej moderny Eugena Króna, dielo Slnečné odpoludnie od Jozefa Teodora Moussona a Podobizeň dámy s červenou štólou od Jozefa Czauczika. Rovnako pribudla empírová nábytková zostava a nábytok z konca 19. storočia patriaci medovnikárskemu rodu Lindtnerových zo Spišskej Novej Vsi, pohľadnice mesta Rožňava a súbor historických pohľadníc regiónu Zemplín. Do zbierkových fondov sa  v minulom roku dostalo aj súčasné umenie.Zdroj:RO SSN

 

  

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk