magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Vo VSG Boris Sirka
@ Kultúra -> Výtvarné umenie      Feb 21 2019 - 13:43 GMT

Boris Sirka patrí k silnému ročníku košických absolventov, ktorí v nultých rokoch výrazne vstúpili na našu výtvarnú scénu a neskôr sa na nej plne etablovali. Jeho tvorbu už počas štúdia charakterizovala nezvyčajná kresliarska bravúra, ktorá vyústila v maľbu zameranú na líniu a v obsahu čerpajúca z pokleslých žánrov béčkových hororov, komiksu, porna a deathmetalu. Sirka patrí k dobre rozpoznateľným autorom a to nielen vďaka spracovávaným témam, ale aj uzavretým maliarskym cyklom, ktoré si napriek rôznorodosti maliarskeho prejavu zachovávajú vnútorný rukopis. Jeho aktuálne maľby predstavujú snáď najradikálnejší odklon od jeho doterajšej práce.

Mohutné, priam sochársky poňaté figúry, doplnené o akési skamenené abstraktné gestá rámuje fluorescentná farebnosť. Avšak aj tieto obrazy vyrastajú z autentickej výtvarnej skúsenosti, ktorú predstavujú sochy, už niekoľko rokov nenápadne dopåňajúce jeho maľby. Hlbší pohľad do Sirkovho diela ukáže, že prvotný dojem diskontinuity je tak trochu povrchný. Každý z jeho nových cyklov v sebe absorbuje čosi z predošlého a pestrý repertoár foriem nečerpá len z externého prostredia, ale najmä z vlastného portfólia. Schopnosť stále znova podstupovať a presvedčivo zvládať tieto doslova metamorfózy, z neho robia popravde ojedinelý zjav na slovenskej umeleckej scéne. (text Peter Tajkov)

Boris Sirka (1981) vyštudoval v Ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby, prof. Rudolfa Sikoru na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. V roku 2003 a 2018 bol finalistom prestížnej umeleckej Ceny Oskara Čepana. Vystavoval na sólových a kolektívnych výstavách doma a v zahraničí. Jeho tvorba je zastúpená v súkromných aj verejných zbierkach súčasného umenia.


Boris Sirka: Od pôžitku k úzkosti a späť/ From Pleasure to Anxiety and Back

kurátor: Peter Tajkov

otvorenie výstavy: 28. február 2019, 18:00

termín konania: 1. marec 2019 – 28. apríl 2019

miesto konania: Východoslovenská galéria, Hlavná 27, Košice

zdroj : RO SSN

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk