magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košické divadlo uvedie strhujúcu drámu
@ Kultúra -> Divadlo      Mar 25 2019 - 11:23 GMT

Po takmer päťdesiatich rokoch sa 12. apríla 2019 do Štátneho divadla Košice vráti ďalší z veľkých klasikov, nemecký romantický dramatik Friedrich Schiller. Činohra uvedie na javisku Historickej budovy ŠDKE v košickej premiére inscenáciu jeho drámy Mária Stuartová v réžii charizmatického slovinského režiséra Diega de Breu. Mária Stuartová je jednou z najzásadnejších hier európskeho romantizmu. 

Schillerova hra sa dotýka mocenského, ale aj osobného konfliktu dvoch žien anglickej histórie – Márie Stuartovej a Alžbety I. Anglickej. Škótsku kráľovnú, katolíčku Máriu Stuartovú, obvinili zo sprisahania proti Alžbete I. a z vraždy svojho druhého manžela.  „U Schillera sa stretávame so ženou vášnivou, ale aj ako s kajúcnicou zmierenou so smrťou. Alžbeta I. ako panenská kráľovná je pyšná, chladná súperka o moc, ale i v láske. V momente, keď podpíše Márii Stuartovej rozsudok smrti vyhráva politicky, ale morálne prehráva. Neprichádza žiadna úľava, pokoj a ani spokojnosť,“ hovorí dramaturgička Miriam Kičiňová. Friedrich Schiller vytvoril strhujúcu drámu o politike, láske, viere, o zložitosti nášho vnútra, o zložitosti rozhodnutí politikov a o obetiach, ktoré ich rozhodnutia sprevádzajú.

Romantickú drámu o osudovom stretnutí v živote dvoch veľkých vládkyň v Košiciach režijne pripravuje slovinský režisér Diego de Brea. „Čo viac som si mohol priať ako príchod Diega de Breu, ktorého práca je naplnená množstvom kvality a nezabudnuteľných zážitkov hercov mnohých divadiel, ale aj množstvom uznania divadelnej verejnosti,“ hovorí o angažovaní slovinského režiséra riaditeľ činohry Milan Antol. De Brea pripravil aj kostýmovú a scénickú výpravu novej inscenácie.

V titulných postavách dvoch vládkyň sa predstavia Alena Ïuránová ako Alžbeta a Tatiana

Zdroj: RO SSN

Poláková ako Mária Stuartová. V ďalších postavách diváci uvidia Andreja Palka (gróf z Leicesteru), Juraja Zetyáka (Georges Talbot), Stanislava Pitoňáka (barón z Burleigh), Petra Čižmára (Amias Paulet), Petra Cibulu (Gróf Bellievre, francúzsky vyslanec) a hosťujúcich Jakuba Kuku (William Davison) a Martina Stolára (Mortimer).

Svjatoslav Dohovič, web editor a PR

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk