magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Špičkoví fyzici na UPJŠ
@ Aktuálne -> Školstvo      Jun 04 2019 - 09:13 GMT

Špičkoví fyzici z oblasti magnetizmu budú diskutovať na uznávanej medzinárodnej konferencii na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa od 3. do 7. júna 2019 stretnú špičkoví fyzici z oblasti magnetizmu. Na 17. ročníku Českej a slovenskej konferencie o magnetizme s medzinárodnou účasťou bude diskutovať 280 účastníkov z 23 štátov sveta. Vedecké podujatie organizuje Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach a Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied v spolupráci so Slovenskou fyzikálnou spoločnosťou, Slovenskou magnetickou spoločnosťou a Českou fyzikálnou spoločnosťou.

Ide o významné podujatie v kalendári dôležitých podujatí Európskej fyzikálnej spoločnosti, ktoré sa koná tradične v Košiciach, meste považovanom za  centrum fyziky magnetizmu vďaka pôsobnosti dvoch inštitúcií - Ústavu fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach a Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied - ktoré túto konferenciu organizujú,“ uviedol rektor UPJŠ v Košiciach a predseda organizačného výboru prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.

Od roku 1995 sa konferencia koná pod logom CSMAG (Czech and Slovak conference on MAGnetism). Napriek tomu, že ide o podujatie s bohatou medzinárodnou účasťou, v názve zostalo označenie „česká a slovenská“. Oba prívlastky vychádzajú z tradície organizovania dávnejších Československých porád o magnetizme, ktoré sa konali od 60. rokov 20. storočia a časom prerástli do veľkého medzinárodného podujatia. Cieľom vedeckej konferencie, ktorá sa koná každé tri roky, je poskytnúť priestor pre slovenských a českých vedcov, ale aj hostí z iných krajín pracujúcich v oblasti základného a aplikovaného magnetizmu na prezentáciu ich najnovších výsledkov. Zároveň vytvára priestor na výmenu názorov, skúseností a technických informácií fyziky magnetizmu.

Program 17. ročníka Českej a slovenskej konferencie o magnetizme zahàňa viacero zaujímavých tém. Počas piatich dní budú účastníci podujatia hovoriť o magnetických tenkých vrstvách, spintronike, magnetických časticiach, ferokvapalinách, molekulárnom magnetizme a mnohých ďalších témach. Odborný program bude tradične sprevádzaný hodnotným spoločenským programom, ktorý vyvrcholí vo štvrtok 6. júna 2019 v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach.

Mgr. Linda Babušík Adamčíková, Tlačová referentka a hovorkyňa UPJŠ v Košiciach

 

Zdroj:RO SSN


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk