magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Jedenásty Šengenský poludník sa blíži
@ Kultúra -> Podujatia      Jun 06 2019 - 08:55 GMT

Na východe Slovenska sa opäť stretnú desiatky mladých hudobníkov

Už o necelý mesiac, v nedeľu 30. júna 2019, začne koncertmi v Poprade a Tatranskej Lomnici, už jedenásty ročník Medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov Šengenský poludník, ktorý do piatka 5. júla 2019 opäť prinesie na mnohé miesta východného Slovenska neobyčajné zážitky s hudbou v podaní mladých muzikantov, vrátane obľúbeného galakoncertu veľkého medzinárodného orchestra a zboru Šengenský poludník. Festival s podporou partnerov organizuje košický Sláčikový orchester Musica Iuvenalis pri ZUŠ Márie Hemerkovej.

Začíname druhú dekádu festivalov a verím, že rovnako ako v tej predchádzajúcej, si ľudia nájdu cesty na festivalové koncerty. Organizácia a príprava takéhoto podujatia, na ktorom sa stretáva okolo dvesto hudobníkov z Poľska, Slovenska a Ukrajiny, nie je jednoduchá a každoročne sa o tom presviedčame. Sme radi, že sa nám to aj v tomto roku podarilo, znova vďaka podpore Fondu na podporu umenia, Košického samosprávneho kraja a Mesta Košice a ďalších partnerov,“ hovorí riaditeľ festivalu a umelecký vedúci orchestra Musica Iuvenalis Igor Dohovič.

Okrem tradičných domácich účinkujúcich, organizátora orchestra Musica Iuvenalis a Tanečného dychového orchestra Klasik Band, prídu na festival mladí umelci z Poľska a Ukrajiny. Prvý raz sa v Košiciach predstaví Národný komorný orchester „Polyfonia“, ktorý pracuje pri Polytechnickej univerzite v ukrajinskom ¼vove. Ïalších hostí už návštevníci festivalových koncertov poznajú z predchádzajúcich ročníkov. Budú nimi  Akademický zbor Politechnickej univerzity z poľského mesta Wroclaw, od našich severných pricestuje aj Súbor bicích nástrojov Hudobných škôl z Legnice. Po druhý raz sa na festivale predstaví Orchester ľudových nástrojov hudobného učilišťa z ukrajinského Užhorodu, takmer tradičným hosťom je v posledných rokoch Komorný zbor Yevshan z ukrajinského ¼vova.

Mapa festivalových miest je aj v tomto roku pestrá. Festival sa opäť vráti do Popradu, nechýbajú ani tradičné koncerty v rámci Tatranského kultúrneho leta vo Vysokých Tatrách, sviečkový koncert na nádvorí Barkóczyho paláca na Hlavnej ulici v Košiciach (Verejná knižnica J. Bocatia), hostia festivalu zavítajú aj do Helcmanoviec a Veľkých Kapušian. „Program festivalových koncertov ešte nie je definitívne uzavretý, budeme ho priebežne aktualizovať na webstránke festivalu,“ dodáva I. Dohovič, ktorý v rámci festivalu pripravuje aj druhé pokračovanie odborného seminára o elektronickom a digitálnom stojane na noty.

Už tradičným vyvrcholením festivalu bude vo štvrtok 4. júla 2019 v košickom Kostole Premonštrátov ZÁVEREČNÝ GALAKONCERT veľkého Medzinárodného orchestra a zboru Šengenský poludník. Počas predchádzajúcich festivalov priniesli galakoncerty „hity“ svetovej klasickej vokálno-inštrumentálnej tvorby. V tomto roku siahli organizátori po novom, ale mimoriadne výnimočnom diele, ktoré vzniklo v roku 2008 – Stabat Mater waleského skladateľa Karla Jenkinsa. Sólistkami koncertu budú Iryna Semenjuk a Tamila Mamedova, dirigentskú taktovku bude mať v rukách Roman Kreslenko z Ukrajiny. „Som presvedčený, že aj toto dielo, rovnako ako diela klasikov, ktoré už na festivalových galakoncertoch odzneli, prinesie divákom silný umelecký zážitok v spojení s duchovným prostredím chrámu a že mladí hudobníci na nich prenesú množstvo pozitívnej energie. Rovnako verím, že si diváci nájdu cestu aj na ďalšie festivalové koncerty a potvrdia, že hudba spája a búra hranice, tak ako to už po jedenásty raz bude robiť Šengenský poludník,“ dodáva riaditeľ festivalu Igor Dohovič.  

Viac informácií na www.sengenskypoludnik.eu

Svjatoslav Dohovič, mediálny manažér festivalu

Zdroj:RO SSN


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk