magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Moravské Toskánsko vo VKJB
@ Kultúra -> Výstavy      Jun 12 2019 - 11:43 GMT

Vo Verejnej knižnici Jána Bocatia si do konca augusta môžete prezrieť výstavu Moravské Toskánsko.

Štyria fotografi zo Slovenska spojili svoje sily a stretli sa na Morave na jar v roku 2019. Fotografi Jozef Fekete, ¼ubica Kremeňová, Josef Svoboda z košického Fotoklubu NOVA a Dušan Ignác zo Svidníka a malebná časť Moravy, preslávená svojimi farebnými políčkami, líniami a kompozíciami. Na svoje stretnutie síce Morava nepriniesla fotograficky najvďačnejšie počasie, ale skúsené oko fotografov – autorov tejto výstavy – si s tým hravo poradilo. Počas pobytu v tomto čarovnom prostredí autori navštívili aj iné zaujímavé miesta na okolí, ako sú veterné mlyny v Kunkoviciach a Chvalkoviciach, mestečko Milotice so svojím zámkom, vínne pivničky v obci Petrov – Plže, ktoré sú pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a veľa iného.

Strávili sme v Moravskom Toskánsku 4 inšpiratívne dni plné potuliek, poznávania, fotografovania, príjemných stretnutí, veselých posedení a spoločných večerov. Fotografiami, ktoré vám prinášame, vám chceme aspoň trochu priblížiť jarnú Moravu a naše nadšenie, ktoré nás do týchto končín privialo a ktoré nás počas potuliek sprevádzalo. Fotografie nie sú obyčajným popisom navštívených miest, ale výtvarným spracovaním videného, precíteného a podaného každým z autorov z vlastného uhla pohľadu. Veríme, že potešia vaše oči a pohladia vašu dušu.“

Moravské Toskánsko

Je klenot v českej šperkovnici. Výrazne zvlnená krajina v okolí Kyjova patrí medzi najfotogenickejšie miesta Českej republiky. Zaraďuje sa medzi 50 najkrajších miest sveta. Právom. Názov Toskánsko dostala práve kvôli tomu, že veľmi pripomína krajinu talianskeho Toskánska. Podobných miest je na svete málo. Okrem talianskeho Toskánska môže Moravskému Toskánsku konkurovať už len americké mesto Palouse.

Terénne vlny, ktoré vznikli nielen prírodnými silami, ale aj v dôsledku banskej činnosti, obohatené kaplnkami, vysokými stromami, či prerušované remízkami, v rytme poprekladanými farebnými poliami a pásmi, na jar aj bohatými lánmi kvitnúcej repky, to všetko dáva tejto krajine osobitné čaro, ktoré láka fotografov z celého sveta.

Chceli sme ho poznať aj my a teraz sa oň delíme s vami.


Zdroj: RO SSN

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk