magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Týždeň tvorivého písania Ars Šafarikiana 2019
@ Aktuálne -> Školstvo      Jul 01 2019 - 13:09 GMT

Už po šiesty raz sa v Košiciach uskutoční celoslovenská súťaž v autorskej tvorbe vysokoškolákov ARS ŠAFARIKIANA 2019. Od pondelka 1. júla do piatka 5. júla 2019 sa na nej zúčastnia študentky a študenti univerzít z celého Slovenska. Podujatie sa uskutoční v areáli Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (FF UPJŠ) na Moyzesovej 9 v centre Košíc

Na týždni tvorivého písania a ďalších aktivít spojených s tvorivosťou sa tento rok zúčastní deväť študentov z rôznych slovenských vysokých škôl vrátane domácej univerzity,“ informuje vedúca organizačného tímu, literárna vedkyňa Mgr. Markéta Andričíková, PhD., z Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ v Košiciach. .

Účastníkov vybrali zo záujemkýň a záujemcov, ktorí poslali organizátorom svoje autorské básnické, prozaické a publicistické texty.

Podujatie vychádza z overených základov zameraných na literatúru a činnosti spojené s literárnou tvorbou ako besedy s autormi, tvorivé dielne alebo rozbory tvorby účastníkov, ale prináša aj nové prístupy k tvorbe a tvorivej činnosti. Renomovaní básnici a prozaici budú na Ars Šafarikiane prítomní nielen ako hostia besied, ale aj ako súčasť tvorivých dielní. Takúto interaktívnu dielňu budeme mať hneď v prvý deň, a to s prozaičkou a výtvarníčkou Monikou Kompaníkovou. Tento model mal premiéru vlani a pozdával sa autorom aj študentom, a preto sme sa k nemu vrátili aj tento rok,“ vysvetľuje Markéta Andričíková.

Organizátori sa usilovali prispôsobiť program aj záujmom účastníkov, ktorí popri literatúre inklinujú k výtvarnému umeniu, filmu, fotografii, publicistike alebo k filozofii. „Myslíme si, že k literárnemu dielu vedú rôzne cesty – a nie všetky musia byť striktne literárne,“ dodáva M. Andričíková s tým, že práve preto bude tohtoročná Ars Šafarikiana intermediálna.

Pokúsime sa s účastníkmi vytvoriť napríklad fotointerpretácie poézie či ,preložiť‘ krátky film do iného žánru. Ponúkneme prezentácie o umeleckom preklade, hybridných publicisticko-literárnych žánroch a dokonca aj o digitálnych hrách. Nebudú chýbať ani overené aktivity – besedy, dielne tvorivého písania a analýza tvorby účastníkov zaslanej pred podujatím a tiež vytvorenej počas celého týždňa,“ sumarizuje pripravený program vedúca organizačného tímu súťaže Ars Šafarikiana.

PhDr. Marián Gladiš, PhD.


 

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk