magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košická opera v jaskynnom divadle
@ Kultúra -> Divadlo      Jul 02 2019 - 05:39 GMT

Sedemnástykrát uzavrie Opera Štátneho divadla Košice sezónu v netradičnom prostredí jaskynného divadla Barlangszínház v maďarskej obci Fertőrákos neďaleko Šoprone. V piatok 5. júla tu v rámci letného operného festivalu opäť po sedemnástich rokoch uvedie slávnu operu Giacoma Pucciniho Bohéma, ktorá mala v Košiciach premiéru v septembri 2016 v réžii Michaela Taranta. Pod taktovkou šéfdirigenta Viniciusa Kattaha sa u našich južných susedov predstavia domáci aj hosťujúci sólisti Janette Zsigová, Michaela Várady, Gergely Boncsér, Marek Gurbaľ, Martin Kovács, Jiří Přibyl, Juraj Peter, Zdenko Vislocký, Martin Potoma a Pavol Spišský.

Jaskynné divadlo Barlangszínház je umiestnené v dnes už nevyužívanom kameňolome v obci Fertőrákos. O usporiadaní exteriérových divadelných predstavení v tomto netradičnom prostredí ako prvý uvažoval známy skladateľ a dirigent Ernő Dohnányi (1877-1960). V roku 1937 objavil lom barytonista Ferenc Koh a 27. júna toho istého roku tu usporiadal prvú divadelnú produkciu, ktorú videlo takmer 1500 divákov a pri ktorej hrali speváci a herci pri svetle fakieľ. Hralo sa vtedy ešte pred samotným priestorom vyhĺbených jaskýň a keďže počasie bolo nevyspytateľné, začalo sa po vojne  uvažovať o využití veľkých hál, ktoré vznikli vyťažením kameňa. Riaditeľ divadla Kisfaludy Színház z Győru - György Várady sa výrazne pričinil o to, že na konci šesťdesiatych rokov minulého storočia bolo vybudované jaskynné divadlo (Barlangszínház) so 743 miestami pre divákov, v ktorom sa prvé predstavenie odohralo 27. júna 1970. Prvou veľkou rekonštrukciou prešlo divadlo v roku 1985, ďalšiu veľkú rekonštrukciu realizovali aj s podporou Európskej únie v rokoch 2012 – 2015. V súčasnosti je priestor vybavený modernou javiskovou technikou a moderným zázemím pre umelcov a ponúka 760 miest na sedenie.

Spolupráca ŠDKE s letným operným festivalom začala už v roku 1999,  dvoma predstaveniami opery Giuseppe Verdiho Nabucco. Košická opera tu postupne uviedla aj ďalšie Verdiho opery La Traviatu, Trubadúra, Maškárný bál a Falstaffa, návštevníci netradičného divadla videli aj Dona Giovanniho, Figarovu svadbu a Čarovnú flautu Wolfganga Amadea Mozarta, Bohému, Madamu Butterfly a Toscu Giacoma Pucciniho, Carmen Georgesa Bizeta, Barbiera zo Sevilly Gioacchina Rossiniho a operné dvojičky Sedliacka česť Pietra Mascagniho spolu s Komediantmi Ruggiera Leoncavalla. 

2.7.2019    

Svjatoslav Dohovič, web editor a PR


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606