magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Prednáška americkej astronautky Mary Ellen Weber
@ Aktuálne -> Školstvo      Sep 27 2019 - 13:44 GMT

Šesťdesiat rokov leteckého vzdelávania v Košiciach prinieslo niekoľko významných osobností, medzi ktoré patrí aj prvý európsky kozmonaut Vladimír Remek a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella, ktorí patria medzi ikony vesmírneho bádania v histórií Československa. Významní absolventi sú nevyvrátiteľným faktom odzrkadľujúcim profesionalitu, odbornosť a potenciál vzdelávania v leteckých a vesmírnych vedách v Košiciach. Letectvo a kozmonautika neodmysliteľne patria ku koloritu Košíc od roku 1959, kedy vzniklo Letecké učilište na Rampovej ulici, ktoré odštartovalo dlhoročnú tradíciu vzdelávania a prípravy personálu pre potreby letectva nielen na domácom trhu.

Šesť dekád vývoja bolo spojených aj so zmenou názvu inštitúcie, avšak jej základné poslanie ostalo pevne vryté do poslania jej nasledovníčok. Súčasnou inštitúciou nesúcou dlhoročnú tradíciu leteckého vzdelávania je Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach, ktorá od roku 2005 začala ponúkať profesionálne vzdelávanie nielen pre vojenský personál, ale aj pre študentov hľadajúcich odbornú prípravu pre potreby civilného letectva otvorila nový študijný program „Letecká a kozmická technika“ v bakalárskom stupni štúdia a tohto roku spustila študijný program „Letecké a kozmické inžinierstvo“ pre študentov inžinierskeho a doktorandského štúdia. Počas štúdia majú študenti možnosť podieľať sa na semestrálnych projektoch pod vedením skúsených odborníkov, ktorí sa podieľali aj na prvom slovenskom satelite skCUBE. Snahou každej vzdelávacej inštitúcie je nielen pripraviť odborníkov, ale aj zapáliť iskru, ktorá ich bude inšpirovať počas ich kariéry. Letecká fakulta TU v Košiciach preto organizuje pozvané prednášky odborníkov, úspešných absolventov a významných osobností, ktorí motivujú mladých ľudí, študentov svojimi príbehmi a napomáhajú tak vidieť možnosti ich rozvoja počas štúdia a kariéry z inej perspektívy. 

Tento akademický rok začneme prednáškou dvojnásobnej americkej astronautky Mary Ellen Weber na tému To Boldly Go: The Experience and Future of Space Exploration. Dr. Weber porozpráva o jej ceste astronautky, o budúcnosti cestovania vo vesmíre, čo vyžaduje cesta na Mars a samotný pobyt na jeho povrchu. 

Srdečne pozývame všetkých vesmírnych nadšencov na pôdu Leteckej fakulty TU v Košiciach. Uvidíme sa 01.10.2019 o 09:00 hod. v Aule 01 (budova Katedry letovej prípravy) – poznávací znak je vrtuľa na budove.      

Zdroj:RO SSN 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk