magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Jazdci na koňoch pozdravia centrum Košíc
@ Aktuálne -> Rôzne      Oct 23 2019 - 11:14 GMT

Záver jazdeckej a poľovníckej sezóny prináša každý rok slávnostná Hubertova jazda. Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach spolu s Jazdeckým oddielom TJ Slávia UVLF ju pripravila na štvrtok 24. októbra 2019.

Slávnosť sa začne o 11-ej hodine sprievodom mestom z Námestia Maratónu mieru pred Štátne divadlo Košice. Tu bude nástup jazdcov so slávnostnými fanfárami a dekorácia koní. Jazdci na koňoch potom prejdú mestom po Hlavnej a Komenského ulici do areálu Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, kde pri soche koňa Arda zaznie reglement Hubertovej jazdy. Symbolický hon na líšku, ktorú predstavuje jeden z jazdcov označený líščou kožušinou alebo chvostom, sa potom uskutoční v košických lesoch na vopred pripravenej trase. Tú pozná len líška. Pre jazdcov je pripravených aj množstvo prekážok, aby im úlohu sťažili. Jazda  trvá dve až tri hodiny a preverí sily jazdcov aj koní. Vedúcim jazdcom je master, osoba takmer posvätná, ktorej pokyny musia všetci jazdci rešpektovať. Spravidla je to najstarší a najskúsenejší jazdec. Master je ten, kto jazdu začne aj ukončí, keď dá jazdcom povel na začiatok honu na líšku. Víťazom jazdy sa stane ten, komu sa podarí chytiť líšku – čo nie je jednoduchá úloha, pretože líščiu kožušinu musí víťaz strhnúť v plnom cvale.  

Program: 

10:50 zoradenie jazdcov na Strojárenskej ulici

11:00 sprievod mestom – jazdci a koče sa presunú od Námestia Maratónu mieru
          cez Hlavnú ulicu k Štátnemu divadlu

11:15 slávnostný nástup pred Štátnym divadlom a dekorácia jazdcov

11:35 sprievod mestom po Hlavnej ulici a Komenského ulici do areálu
Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach

11:50 nástup jazdcov okolo sochy Arda a čítanie reglementu Hubertovej jazdy

12:10 odchod jazdcov z areálu UVLF do košických lesov

 

Mgr. Zuzana Bobriková, hovorkyňa

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie 


Zdroj: RO SSN

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk