magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Prvou premiérou košického baletu Milada Horáková
@ Kultúra -> Divadlo      Jan 30 2020 - 14:35 GMT

Štátne divadlo Košice prináša nový autorský projekt choreografa a režiséra Ondreja Šotha

V polovici februára bude mať svoju prvú tohtoročnú premiéru aj Balet Štátneho divadla Košice. V piatok 14. februára príde na Malú scénu Štátneho divadla Košice nový autorský projekt jubilujúceho režiséra a choreografa Ondreja Šotha Milada Horáková.

Odkedy som sa dozvedel o osude Milady Horákovej, mám pocit, že to jeden z najväčších dramatických príbehov 20. storočia. Asi pred piatimi rokmi som o tom, že by som chcel jej osudu venovať inscenáciu, začal vážne uvažovať. Napokon som sa skôr dostal k Denníku Anny Frankovej. Ale keď som dostal otázku, akej téme by som sa chcel vo svojej „jubilejnej“ sezóne venovať, moja odpoveď bola jasná,“ hovorí Ondrej Šoth.

Milada Horáková bola nespravodlivo odsúdená a popravená v najväčšom z vykonštruovaných politických procesov, ku ktorým dochádzalo v 50. rokoch 20. storočia v komunistickom Československu. Cieľom takzvaných monsterprocesov bolo odradiť ľudí od akejkoľvek kritiky štátneho režimu. Súčasťou veľkého procesu, známeho aj ako „proces s vedením záškodníckeho spiknutia proti republike so skupinou Dr. Milady Horákovej“, boli desiatky menších súdnych procesov po celej krajine. Márne boli žiadosti o milosť. Vtedajší komunistický prezident Klement Gottwald aj napriek naliehaniu svetových osobností ako bol Einstein, Churchill, kardinál Griffin, Russel a mnohí iní potvrdil 24. júna svojím podpisom aj u Milady Horákovej trest smrti. Celkovo v nich rozhodli o 10 trestoch smrti, takmer 50 doživotných trestoch a ďalších trestoch odňatia slobody v súhrnnej dåžke viac ako 7800 rokov. Horáková sa vďaka svojej nezlomnosti a odvahe stala symbolom odporu voči totalitnej moci. 

Šoth prichádza s ďalšou inscenáciou, v ktorej v multimediálnom tanečnom divadle zobrazuje zdanlivo „netanečné“ témy. „Myslím, že divadlo je len jedno. A ja sa rád nechávam inšpirovať talentovanými ľuďmi. Už v  začiatkoch ma spojenie hereckej a tanečnej energie fascinovalo. Divadlo – ako povedal Shakespeare – nastavuje zrkadlo skutočnosti. Ja žijem tu a teraz a vnímam, že tieto témy sú dnes dôležité. Hovoria o veciach, ktoré v nás rezonujú,“ hovorí Šoth. Ako dodáva, rovnako ako jeho predchádzajúce inscenácie Denník Anny Frankovej, Charlie Chaplin či M. R. Štefánik, stvárňujú fascinujúce a dramaticky silné osudy. „Pre divadlo je v tom obrovský potenciál. Zároveň ale môže byť pascou, že základné míľniky týchto príbehov sú dané a známe. A je s tým spojená – aspoň v mojom prípade – obrovská zodpovednosť. Je pre mňa zásadné, aby diváci chápali kontext, rozumeli konaniu postáv. V dnešnej dobe je tak dôležité hovoriť o ľuďoch, ktorí ctili základné hodnoty. Ktorí nimi riadili svoj život a ktorí ho boli za svoje presvedčenie ochotní obetovať,“ dodáva Ondrej Šoth. 

Spoluautorkou libreta a dramaturgičkou novej inscenácie je Zuzana Mistríková. Zaujímavosťou je, že na začiatku roka prezidentka SR Zuzana Čaputová udelila Milade Horákovej  in memoriam ocenenie Rad bieleho dvojkríža I. triedy a zároveň Radom ¼udovíta Štúra II. triedy vyznamenala aj Zuzanu Mistríkovú, ktorá bola jedným zo študentských lídrov Nežnej revolúcie. 

Kostýmy pre novú inscenáciu košického baletu navrhol Andrii Sukhanov, autormi scény sú Jaroslav a Miroslav Daubravovci, hudbou prispel Jonatan Pastirčák a film vytvoril Anton Faraonov. V titulnej postave Milady Horákovej sa predstavia herečky Táňa Pauhofová a Alena Ïuránová, v postave jej manžela Bohuslava Horáka alternujú sólisti baletu Andrii Sukhanov a Sergii Iegorov. V inscenácii účinkujú aj ďalší herci Jakub Kuka a Vanda Zúreková. Ïalšie postavy stvárňujú členovia baletného súboru Vlada Shevchenko, Tetiana Lubska, Kristína Zemanová (Viera Horáková – sestra), Dalibor Fabián, Šimon Stariňák (Jozef Tùma – manžel sestry),  Nina Ravasová, Terézia Fortunová, Eva Sklyarová, Liudmyla Kolimečkov – Vasylyeva (Jana Kánská – dcéra), Gabriela Sukhanova, Klaudia Džuberová (Dagmar Burešová), Jozef Marčinský, Martin Banyái (T. G. Masaryk), Marianno Covone, Igor Pashko, Maksym Sklyar (E. Beneš), Marek Šarišský, Gennaro Sorbino (K. Gottwald) a Františka Vargová, Silvia Borsetti, Jana Kolesová Hriadeľová, Anastasia Kravtsova, Veronika Vaňková, Klaudia Džuberová, Su Tanaka, Shoko Yamada, Marija Cherba, Gabriela Sukhanova, Peter Rolík, Kostiantyn Lubko, Marcell Medvecz, Aleksander Skopintsev, Tomáš Matijka, Davide Covone, Alessandra Improta, Kostiantyn Brandler, Viktor Mikulišin a Peter Peko.

30. januára 2020

Svjatoslav Dohovič

web editor  a PR

Zdroj: RO SSN


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk