magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

J. Čapek na scéne Bábkového divadla
@ Kultúra -> Divadlo      Feb 18 2020 - 11:23 GMT

V roku 1929 uzrela svetlo sveta knižka pre deti s názvom O psíčkovi a mačičke. Jej autorom je Josef Čapek, všestranný český umelec, maliar, ilustrátor, spisovateľ, redaktor a humanista. K napísaniu knihy pre deti ho inšpirovalo vnímanie sveta jeho malou dcérou Alenkou a tak sa rozhodol preniknúť aj do tajov tohto literárneho žánru. Svoju prvotinu si zároveň aj sám ilustroval. Rozprávkové príbehy psíčka a mačičky sa tešili veľkému záujmu čitateľov a stali sa pevnou súčasťou knižníc pre deti už za medzivojnového Československa. Do slovenčiny ich neskôr preložila Krista Bendová, v tom čase už kniha patrila do zlatého fondu československej literatúry pre deti. O jej popularite a nadčasovosti svedčí fakt, že doteraz vychádza v Čechách i na Slovensku a zoznamujú sa s ňou ďalšie a ďalšie generácie detí.

Rozprávky O psíčkovi a mačičke inšpirovali iných autorov k napísaniu rozhlasových hier s ich príbehmi, ale aj divadelných inscenácií. Ich pôvab doslova prikoval deti k rádioprijímačom, resp. k stoličkám v divadelnej sále, keď s úsmevom na perách sledovali pokusy našich zvieracích hrdinov upiecť tortu alebo poumývať dlážku. Vtipnosť rozprávok vychádzala do veľkej miery z toho, že psíček a mačička sa snažili robiť všetko ako ľudia – len trochu nešikovne, neobratne, zvedavo, popletene. Aj keď sú psíček a mačička vo svojej podstate protikladné charaktery, v príbehoch Josefa Čapka sú vzorom tolerancie, vzájomného rešpektu a solidarity.

Príbehmi z rozprávkovej knihy Josefa Čapka sa voľne inšpiroval aj slovenský režisér Braňo Mazúch pri tvorbe novej inscenácie O psíčkovi a mačičke v Bábkovom divadle v Košiciach, ktoré je kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja. Rozprávač, ktorý hrá v Čapkovom diele dôležitú úlohu, je dominantným prvkom aj na javisku. V koncepcii režiséra Mazúcha sú rozprávačmi dvaja herci, Miroslav Kolbašský a Kristína Medvecká Heretiková. Predstavia sa v milých kostýmoch pripomínajúcich psíčka a mačičku, ktoré vyrobili umelecké dielne divadla. Inscenácia je inšpirovaná literárnym dielom, ale jej divadelná podoba dostala výrazne moderný charakter so svojskou autorskou pečaťou skúseného režiséra. 

Spolu s ním sa na inscenácii podieľa aj český scénograf Jan Brejcha a dramaturg Marek Turošík. Asistentom réžie je člen umeleckého súboru BDK Peter Creek Orgován.

Inscenácia O psíčkovi a mačičke bude mala premiéru na Valentína, 14. februára 2020 o 19:00 v bábkovej sále na Alžbetinej 38 v Košiciach. Hra je vhodná pre deti od 4 rokov.

Mgr. Martin Konečný, PhD.Manažér

 

Web: www.bdke.sk

Zdroj: RO SSN 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk