magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košické štúdio RTVS pripravuje detský cyklus.
@ Aktuálne -> Médiá      Apr 24 2020 - 12:56 GMT

Slovenská televízia Štúdio Košice pripravuje nový cyklus vzdelávacích relácií v rómskom jazyku.

Tumenca khere – S vami doma, to je názov novej relácie z dielne RTVS, ktorú pripravuje televízne štúdio v Košiciach nielen pre deti z rómskych komunít. Keďže sú školy zatvorené, diváci budú mať možnosť nazrieť priamo do domácnosti rómskej rodiny z Košíc.

V programe nájdu diváci bežné domáce aktivity, ale aj veľmi názorné vzdelávanie v štúdiu s moderátormi Klaudiou OláhovouMichalom Sivákom ako aj rozprávku v podaní herca divadla Romathan Mariána Baloga. Námet relácie pripravil Roman Sorger (Táraninky, RTVS), ktorý doň zapracoval odborné pedagogické, psychologické a metodické podnety štátnych vzdelávacích inštitúcií. Spolu s Klaudiou Oláhovou (Národnostné správy, RTVS) a ďalšími spoluautormi vytvorili tím, ktorý pripravil scenár. Výslednú podobu relácie pre najmladších školákov dotvorili ¼uba Koľová (dramaturgia, Redakcia národnostného vysielania) a Milan Rezníček (réžia, Regina).

Pravidelné televízne vysielanie v rómskom jazyku sme začali pripravovať z košického štúdia už v roku 1993 cyklom Romale. Nová situácia však priniesla nápady, ktoré budú v konečnom dôsledku prínosom najmä pre deti. Detský program v rómskom jazyku je totiž v slovenskom mediálnom priestore novinkou“ uviedla ¼uba Koľová, vedúca Redakcie národnostného vysielania RTVS Košice. 

Riaditeľ košického televízneho štúdia RTVS Jozef Puchala zdôraznil: „Som veľmi rád, že sa v košickom štúdiu zišiel tvorivý tím ľudí, ktorý na televízne obrazovky prinesie opäť niečo nové. Detský vzdelávací program v rómskom jazyku bol pre nás výzvou. No verím, že hlavný zámer, aby ani deti z komunít nestratili kontakt so vzdelávaním, sa nám podarí naplniť“ uviedol.

Cyklus bude mať deväť 26 minútových epizód, ktoré RTVS odvysiela každý týždeň do konca tohto školského roka vždy vo štvrtok o 15-tej na Dvojke.

Ivana Smrčová, Redakcia národnostného vysielania

 

Zdroj: RO SSN


 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk