magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

La Traviata sa stretne s Dámou s kaméliami
@ Kultúra -> Divadlo      Dec 08 2020 - 14:13 GMT

Štátne divadlo Košice uvádza prvé z predstavení projektu „Svedectvo MMXX“

Už vo štvrtok 10. decembra o 19:00 Uvedie Štátne divadlo Košice v Historickej budove ŠDKE mimoriadne predstavenie, v ktorom sa spoja dva svety - hudobný v podobe najkrajších melódií z opery Giuseppe Verdiho La Traviata a literárny v podobe ukážok z románu Alexandra Dumasa ml. Dáma s kaméliami, ktorý bol predlohou slávnej opery. Predstavenie La Traviata/Dáma s kaméliami je prvým z predstavení celodivadelného projektu „Svedectvo MMXX“, v ktorom sa v špeciálnej „covidovej“ dramaturgii spojili opera a činohra.

Verdiho najznámejšia opera vznikla podľa románu a neskôr divadelnej hry Dumasa ml. Dáma s kaméliami. Jej názov Traviata znamená v preklade „zblúdilá", „tá, ktorá zišla z cesty". Dumas ml. napísal román z parížskeho demi-monde - polosveta, v ktorom hlavnou hrdinkou je kurtizána a práve preto bol vo svojej dobe tento príbeh považovaný za nemorálny. Verdi, ktorý sa zúčastnil svetovej premiéry hry v Paríži, však spoznal jeho silu a vytvoril možno svoju najsilnejšiu opernú hrdinku – Violettu. Jej osud budeme počas večera sledovať v priereze operou a spoznávať aj slávnu predlohu Alexandra Dumasa ml. V žiadnom prípade teda nejde o sladko-romantický príbeh, ako je niekedy vnímaný, ale o strhujúce rozprávanie spojené s kritikou spoločnosti a na konci, v denníkoch hlavnej hrdinky, otriasajúce svedectvo o človeku, ktorý zomiera.

Z diela Alexandra Dumasa ml. budú čítať herci Jakub Kuka a Alena Ïuránová. Najznámejšie melódie z jednej z najhrávanejších svetových opier divákom prinesú domáci sólisti Michaela Várady a Marián Lukáč a hosťujúci Peter Berger. Sprevádzať ich bude orchester ŠDKE pod taktovkou Karola Kevického. Zaujímavosťou je, že toto predstavenie bude aj akýmsi déjà vu spred 23 rokov. V roku 1997 mala premiéru piata košická La Traviata, ktorá bola v repertoári opery viac ako dvadsať rokov. Hudobne ju vtedy naštudoval začínajúci dirigent Karol Kevický, postavu Violetty spievala vtedy začínajúca Michaela Várady ešte pod dievčenským menom Hausová a postava Alfreda bola pred vyše dvoma desaťročiami aj debutom Petra Bergera vo veľkom opernom svete.   

Svjatoslav Dohovič, web editor a PR  

Zdroj: RO SSN
 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk