magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Kreatívne centrum v Tabačke
@ Kultúra -> Oznamy      Dec 28 2020 - 12:48 GMT

Župa bude môcť čerpať z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) spomedzi všetkých úspešných žiadateľov najvyššiu čiastku.

Košický samosprávny kraj uzavrel zmluvu s Ministerstvom kultúry SR na čerpanie takmer 18 miliónov eur. Peniaze z Integrovaného regionálneho operačného programu sú určené na vybudovanie Kreatívneho centra Košického kraja, na ktoré by sa mal premeniť areál bývalej tabakovej továrne na Strojárenskej ulici v Košiciach. V súčasnosti tu sídli aj najväčšie nezávislé kultúrne centrum na Slovensku Tabačka Kulturfabrik. „Som rád, že po zdåhavej príprave tejto výzvy sa napokon podarilo uzatvoriť zmluvu a Košický samosprávny kraj bude môcť čerpať peniaze na tento projekt z Integrovaného regionálneho operačného programu. Zo všetkých šiestich podporených projektov poputuje do nášho kraja najvyššia čiastka, takmer 18 miliónov eur. Projekt Kreatívneho centra je šancou pre východniarov a pre kreatívny priemysel, ktorý má v našom kraji silné korene. Obzvlášť v čase pandémie, ktorá umenie a kultúru hlboko zasiahla,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Podľa podmienok výzvy bude možné čerpať peniaze od budúceho roka do roku 2023. Pripravovaný projekt Kreatívneho centra Košického kraja zahàňa investície do už existujúcich budov, inovatívnych technológií a tiež ráta s takzvanými mäkkými výdavkami, napríklad na školenia a individuálne poradenstvo. Rozvíjať budú tvorivý potenciál študentov a absolventov umeleckých a kreatívnych odvetví, kreatívnych pracovníkov, umelcov, osôb v slobodnom povolaní, ako aj podnikateľov a ostatných subjektov v kultúrnom a kreatívnom priemysle.

V Kreatívnom centre vzniknú otvorené pracovné dielne a otvorené inovačné ateliéry s prioritným zameraním na media art a dizajn, ale aj scénické či vizuálne umenie, remeslá a kultúrne dedičstvo. Súčasťou budú aj programy na podporu podnikania (inkubátor a akcelerátor, co-working, prenájom priestorov a technológií) aj podporu spolupráce a sieťovania. V neposlednom rade aj aktivity na zvýšenie dopytu po kreatívnej tvorbe. 

Na Slovensku by mala vzniknúť sieť kreatívnych centier v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Nitre, Trenčíne a Trnave. V regiónoch od východu až po západ vytvoria priestor pre rozvoj kultúrneho a kreatívneho priemyslu, poskytnú možnosti pre začínajúce podnikateľské subjekty, štart absolventov a rozvoj talentov. Zároveň prepoja vysoké školstvo a neziskové organizácie. Na šesť kreatívnych centier pôjde z eurofondov dokopy 74,3 milióna eur. Ministerstvo kultúry SR zatiaľ podpísalo zmluvy na vybudovanie štyroch kreatívnych centier. 

Zdroj: RO SSN

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk