magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Výsadba stromov v Botanickej záhrade UPJŠ vďaka OZ BotaniKE
@ Aktuálne -> Rôzne      May 27 2021 - 08:38 GMT
Občianske združenie BotaniKE vzniklo v októbri 2019 ako organizácia, ktorá má vo svojom portfóliu ochranu a starostlivosť o areál Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach, podieľa sa pri obnove jednotlivých vysadených plôch a zelene, pri vytváraní nových tematických záhonov alebo zabezpečení informačného systému. 
Za rok a pol sa vďaka finančným príspevkom, dotáciám a sponzorským organizáciám podarilo na hlavnej ploche botanickej záhrady vybudovať aj nový trvalkový záhon aj s použitím mykoríznych húb, doplniť niektoré výsadby o vybrané druhy rastlín a umiestniť nové dvojjazyčné informačné tabule venované rôznym skupinovým expozíciám. Z edukačno-popularizačných aktivít sa BotaniKE zapojilo do festivalu USE THE CITY a v spolupráci s OZ Okolo usporiadalo druhý ročník podujatia  SWAP rastlín.
„Som veľmi rád, že v rámci spolupráce s OZ BotaniKE botanická záhrada napreduje a darí sa nám uskutočniť niektoré plány, ktoré si nemôžeme dovoliť realizovať z nášho rozpočtu. V Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach sa práve realizuje projekt v rámci cezhraničného programu spolupráce Interreg Slovenská republika – Maďarsko. Súčasťou daného projektu, ktorý je riešený s Botanickou záhradou Janosa Tuzsona Univerzity v Nyíregyháze je vybudovanie dendrologického náučného chodníka“, konštatuje riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach, prof. RNDr. Pavol Mártonfi, PhD.
 „Keď bola v decembri 2020 vyhlásená výzva v programe Zelené oázy, tak sme neváhali a zapojili sme sa do výzvy. Téma výzvy „Sadíme budúcnosť“ nám padla vhod. Projektom Zelených oáz môžeme dendrologický náučný chodník spestriť o ďalšie veľmi zaujímavé taxóny drevín“, vysvetľuje štatutár občianskeho združenia BotaniKE, RNDr. Martin Pizňak, PhD. 
V rámci projektu „Strom – priateľ človeka“, ktorý sa uskutoční vďaka finančnej podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft a.s. v rámci programu Zelené oázy, je plánovaný nákup a vysadenie nových, menej známych domácich odrôd stromov, ale aj zaujímavé cudzokrajné druhy, ktoré sa a areáli BZ doposiaľ nenachádzajú, umiestnenie nových záhradných lavíc a informačných tabuliek k novým stromom. 
Mgr. Tomáš Zavatčan, PhD.
 
Zdroj: RO SSN
  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk