magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

27. medzinárodný filmový festival Zlatý žobrák Košice 2021
@ Kultúra -> Film      Sep 30 2021 - 16:37 GMT
V uplynulých sa v Košiciach konal 27. medzinárodný filmový festival Zlatý žobrák. Festival organizovala Nadácia City TV v spolupráci s Košickými kultúrnymi centrami K13. 
Je to už druhý rok, čo pandemická situácia zapríčinila, že sa festival konal online. Vzhľadom na túto situáciu sa organizátori rozhodli zorganizovať iba jednu časť festival, a tou je súťažná prehliadka filmov a udelenie ocenení Zlatý žobrák. 
Pokračovaním tejto časti festivalu by malo byť live premietanie niektorých ocenených filmov v Kulturparku. Pravdepodobný termín je koniec mesiaca október. Presný termín oznámime,  okrem iného, aj na festivalovej stránke www.festival.sk . 
Filmári sa do súťaže registrovali prostredníctvom internetového portálu www.filmfreeway.com .  Do súťaže sa prihlásilo 277 filmov z 51 krajín nielen z  Európy, ale aj Ameriky, blízkeho, stredného a ďalekého východu, niekoľkých afrických krajín, z Oceánie aj ostrovov v Indickom a Tichom oceáne. Podarilo sa nám “dotknúť” aj Holywoodu. Takže pandémia, nepandémia, film je stale zdravý, stale vzrušujúci… 
 
Predvýberová porota bola zložená z dobrovoľníkov, ktorí museli spåňať špecifické podmienky, akými boli napríklad skúsenosti s filmom a umením. Porota pracovala prostredníctvom internetu a rozhodla o  dvadsiatke filmov, ktoré sa dostali do užšieho finále. 
O týchto filmoch ďalej rozhodovala 5 členná medzinárodná porota, ktorá pracovala v tomto zložení: Elena Romanato, novinárka - Taliansko, Darko Kovič, režisér a kameraman - Srbsko, Saman Hosseinpuor, scenárista a režisér - Irán, Martin Vilím, IT pracovník, zástupca laickej poroty, ktorý má skúsenosti s amatérskym filmom a divadlom - Slovensko. Predsedom poroty bol Roger Worrod, herec, scenárista a režisér - Švajčiarsko. 
 
Hlavné ceny v troch sekciách získali filmy: 
 
1. Take and Run / Ber a utekaj, režisérky Marie Brandle zo Švajčiarska. Film je o únose mladej nevesty v Kirgizstane . Hoci tento zvyk je v Kirgizstane zakázaný, v tejto časti krajiny sa stále deje pod tlakom tradície. Iba niektorým dievčatám sa podarí uniknúť sobášu po únose. 
 
2. V sekcii Produkčná spoločnosť získal Zlatého žobráka film maďarského autora Pétera Goretiča Suburban Tale/ Príbeh z predmestia. Jeho základom sa stala čierna komédia Roalda Dahla. 
 
3. Víťaz v sekcii lokálne televízia je zo Srbska z televízie TV Centar . Dokument Djurdjevdan is yet to  come/ Djurdjevdan prichádza režíroval Predrag Todorovič. V rôznych krajinách oslavujú sviatok Svätého Juraja rôzne. Film hovorí o tom, ako oslavujú tento sviatok v dedinke Oparič v Srbsku. 
 
Okrem hlavných cien sa udeľovali na festivale aj ďalšie ceny:
 
Osobitné Ceny poroty
 
4. Jednou zo súťažných kategórií bola kategória “Život s koronou”. Osobitnú cenu poroty v tejto kategórii získal taliansky film dvojice režisérov Alberto Valtellina a Paolo Vitali  The School Is Not Secondary/ Škola nie je druhoradá.  
 
5. Heaven, Wheel, Earth / Nebo, koleso, zem režiséra Kostu Markowskeho je prvý macedónsky film o dramatickej histórii Rómov a o ich pôvode až po ich súčasné postavenie vo svete. 
 
6. Escape From a Good Prison / Útek z dobrého väzenia je film slovenského a zároveň košického rodáka  Erika Jasaňa. Film je o túžbach, ktoré snáď nikdy nebudú vyriešené. 
 
Čestné uznania: 
 
7. The Ritual / Rituál  režiséra Álvaro Moriana zo Španielska 
 
Tohto roku bolo veľa humoru a komédie vo svete…trochu temného, niekedy veľmi temného, ale je dobré, ak sa smejeme i keď je život ťažký. Humor na španielsky štýl. Olé!!
 
8. Pred desiatimi rokmi mladý Talian Andrea Lodovichetti získal Zlatého žobráka s krátkym trillerom. Tento rok priniesol svoj nový dokument PescAmare, ktorý natočil s rybárskou flotilou vo svojom rodnom meste Fano.
 
9. The cat next door / Mačka odvedľa je film francúzky Lisy Sallustio. Je to ďalšia čierna komédia, ktorá hovorí o tom, že niekedy sa snaha pomôcť susedovi stane katastrofou. 
 
10. Ak sme hovorili o dotyku z Holwoodom, musíme spomenúť film režiséra Seana  Bloomfielda zo Spojených štátov amerických Love Reaches Everywhere / Láska sa dostane všade. Herec Gerard Butler sa ocitne na život meniacej ceste, aby si pozrel matkinu obľúbenú nadáciu, ktorá mení životy detí v niektorých najchudobnejších krajinách. 
 
Cena detskej poroty: 
 
11. Cenu získal animovaný film Sky Sun ,Tile Sun režisérky Ziby Arzhang, z Iránu 
  Zdroj RO SSN
  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk