magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Slovensko-maďarské pohraničie ožije bábkovými rozprávkami
@ Kultúra -> Divadlo      Dec 14 2021 - 06:03 GMT
V roku 2021 sa Bábkové divadlo v Košiciach (kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, ďalej aj BDK) stalo prijímateľom medzinárodného projektu s názvom Bábky bez hraníc, akronym projektu: BBH_HUSK. Zmyslom projektu je v družbe s maďarským partnerom predstaviť zaujímavé lokality na slovensko-maďarskom pohraničí prostredníctvom umeleckej produkcie. Zvýšiť všeobecné povedomie o prihraničnej oblasti a dať ju do pozornosti väčšiemu počtu domácich i zahraničných turistov. Bábkové divadlo v Košiciach nadviazalo spoluprácu s Miskolci Kortárs Mûvészeti Alapítvány (Miskolc) a slovenským občianskym združením Smart art. Výstupom projektu bude desať televíznych bábkových večerníčkov s názvom Knihomoľ a Knihomoľka, podtitul Príbehy z knižnice, pričom päť sa bude odohrávať v Košickom kraji a päť na území severného Maďarska.
 
Rozprávky sú koncipované ako moderné večerníčky. Tvorivý tím vybral päť lokalít z Košického kraja, kde sa príbehy budú odohrávať: Slanský hrad, obec Skároš, obec Kečovo, Ladislavov prameň pri Debradi a Silická planina. K týmto miestam sa viažu zaujímavé povesti a legendy, ktoré budú zhmotnené prostredníctvom hercov a bábok do umelecky zaujímavej a nevšednej podoby.
 
Scenáristi projektu navrhli predstaviť nasledujúce lokality zo severného Maďarska, späté s legendami z dávnych čias: obec Karcsa, mestečko Sárospatak, hrad Regéc, jazero Hámori a hrad Boldogkõ. Slovenskí diváci sa prostredníctvom rozprávok dozvedia zaujímavosti o miestach v Maďarsku, o ktorých možno ani netušili a podobne na tom budú deťúrence z Maďarska, keď si pustia večerníček napríklad o Silickej planine. 
Natáčanie bude prebiehať najmä v priestoroch Bábkového divadla v Košiciach. Na seriáli participuje niekoľko členov umeleckého súboru BDK. V hlavnej postave knihovníka sa vystriedajú Peter Creek Orgován a Miroslav Kolbašský. V každom dieli seriálu sa ocitnú dve bábky (Knihomoľ a Knihomoľka), ktorým prepožičajú hlasy Ivan Sogel a Erika Orgován Molnárová. Animátormi bábok budú Jana Bartošová a Kristína Medvecká Heretiková. Do maďarčiny budú dabovať Zsuzsa Lehõcz, Dániel Takács a Péter Valcz. 
 
Režisérom seriálu je Ján Sabol, ktorý s BDK spolupracoval aj v rokoch 2015 - 2017 na projekte Cestujúce bábky. Dramaturgom je Peter Himič, scénografiu mal na starosti Andrii Suchanov. Jedným zo scenáristov je Peter Karpinský, vysokoškolský pedagóg a známy autor literatúry pre deti a mládež. Ïalšie scenáre napísali Tom Rasty a Peter Siegfried. Na scenároch spolupracovali aj Peter Himič a Ján Sabol. Titulnú pieseň k seriálu zložil Peter Siegfried, o hudbu sa postaral Peter Creek Orgován. Natáčanie a postprodukcia rozprávok sa ukončí niekoľko dní pred Vianočnými sviatkami. 
Projekt podporil Interreg Slovenská republika – Maďarsko. Hlavným cieľom projektu je podpora cezhraničnej spolupráce orgánov verejnej správy a osôb žijúcich v pohraničnej oblasti.
 
Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja
 
Mgr. Martin Konečný, PhD.
 
Zdroj: RO SSN
  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk