magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Alkohol, zas ten alkohol..
@ Aktuálne -> Doprava      Mar 21 2022 - 19:02 GMT


V piatok (18.3.) okolo 10. hodiny viedol 41-ročný vodič z okresu Košice okolie osobné motorové vozidlo zn. Škoda Felícia po obci Čaňa. Pri cúvaní na parkovacie miesto pre miestnym nákupným centrom sa však pravdepodobne dostatočne nevenoval vedeniu vozidla a sledovaniu situácie v cestnej premávke a prednou časťou vozidla narazil do tam zaparkovaného vozidla zn. Audi A4. Vodič však na mieste nezotrval a z miesta odišiel. Možno ho hrýzlo svedomie, a tak sa po 1,5 hodine rozhodol na miesto vrátiť. Keď ho policajti podrobili dychovej skúške, mal v čase svojho návratu v dychu 1,34 mg/l alkoholu, čo je v prepočte 2,79 promile. Ďalšia jazda mu bola zakázaná a vodičský preukaz zadržaný.

33-ročná vodička z okresu Rožňava, smerujúca krátko pred 10.30 hodinou s osobným motorovým vozidlom zn. Škoda Octavia v smere od mesta Rožňava na obec Lipovník, sa pravdepodobne dostatočne nevenovala vedeniu vozidla a sledovaniu situácie v cestnej premávke, s autom zišla z cesty na trávnatý porast do priekopy, kde ďalej pokračovala v jazde, prešla cez smerové stĺpiky umiestnené na trávnatom poraste medzi priekopou a cestou, až nakoniec vozidlo ostalo stáť v priekope. Vodička sa pri dopravnej nehode nezranila. Jej jazda však môže byť aj výsledkom množstva alkoholu v jej dychu – dychová skúška totiž preukázala prítomnosť v množstve 1,07 mg/l alkoholu v dychu, čo je v prepočte 2,23 promile. Nevedno kam vodička smerovala, ďalej však už nedošla. Skončila v cele policajného zaistenia a po vykonaní potrebných procesných úkonov bola obvinená z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. 

Pár minút pred 10. hodinou smerovali záchranné zložky k dopravnej nehode medzi obcami Ižkovce a Beša v michalovskom okrese. 34-ročná vodička z okresu Michalovce, ktorá viedla osobné motorové vozidlo zn. VW Passat pravdepodobne neprispôsobila rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, stavu a povahe vozovky, a pri prejazde pravotočivej zákruty prešla plynule najprv do protismeru a potom na nespevnenú časť krajnice. Potom strhla riadenie, v dôsledku čoho sa vozidlo dostalo do šmyku, prešla naspäť do svojho jazdného pruhu, kde s vozidlom narazila do stromu. V aute sa okrem vodičky, ktorá pri dopravnej nehode utrpela zranenia, z ktorých sa podľa predbežnej lekárskej správy bude liečiť do 30 dní, viezli aj spolujazdci, a to 48-ročná žena, ktorá podľa predbežnej lekárskej správy utrpela zranenia s predpokladanou dobou liečenia a práceneschopnosti do 35 dní, 43-ročný muž sa zranil iba ľahko, 23-ročný muž utrpel ťažké zranenia s predpokladanou dobou liečenia a práceneschopnosti viac ako 42 dní. Neprispôsobená rýchlosť možno nebola jedinou príčinou dopravnej nehody, svojou troškou k nej možno prispel aj alkohol, ktorý u vodičky preukázala vykonaná dychová skúška. Jej výsledok bol 0,15 mg/l alkoholu v dychu, čo je v prepočte 0,31 promile. Michalovský policajný vyšetrovateľ vodičku obvinil z trestného činu ublíženia na zdraví.

2-ročný vodič z okresu Michalovce v piatok (18.3.) na seba krátko pred 21. hodinou upozornil v obci Nacina Ves v smere na obec Vybuchanec bezdôvodnou jazdou z jedného jazdného pruhu do druhého. Policajti zo Strážskeho preto vozidlo zn. Škoda Pick up zastavili a jeho vodiča podrobili dychovej skúške. Dychová skúška mala pozitívny výsledok, a tak bol dôvod tejto jazdy jasný okamžite – 0,65 mg/l alkoholu v dychu, čo je v prepočte 1,35 promile. Opakovaná dychová skúška mala navyše stúpajúcu tendenciu. Vodič tak putoval do policajnej cely, z ktorej odchádzal so „suvenírom“ v podobe obvinenia z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

25-ročná vodička z michalovského okresu, ktorá krátko po 22. hodine viedla osobné motorové vozidlo zn. Volvo S60, si možno chcela počas svojej jazdy na chvíľu odpočinúť. V Sobranciach však chcela auto zastaviť na mieste, kde je to zakázané dopravnou značkou. Policajti Obvodného oddelenia Policajného zboru v Sobranciach však zistili, že za prestávkou nebola iba únava. Vodičku podrobili dychovej skúške, ktorá „nabonzovala“ 1,65 mg/l alkoholu vo vodičkinom dychu, čo je v prepočte 3,44 promile. Vodičský preukaz jej bol okamžite zadržaný a zakázaná ďalšia jazda. Žena tak zvyšok noci strávila v cele policajného zaistenia, ktorú opúšťala s obvinením z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.
V sobotu (19.3.) pár minút pred 6. hodinou ráno si za volant osobného motorového vozidla zn. Škoda Octavia sadol 24-ročný nevodič z okresu Košice okolie. V blízkosti kruhového objazdu v Haniske (okr. Košice okolie) vozidlo zastavili policajti. Počas kontroly zistili, že 24-ročný muž nie je držiteľom vodičského oprávnenia. Navyše, muža podrobili aj dychovej skúške, ktorá bola s pozitívnym výsledkom, a to 1,21 mg/l alkoholu v dychu, čo je v prepočte 2,52 promile, pričom aj v tomto prípade mala opakovaná dychová skúška stúpajúcu tendenciu. Mladý muž si teda tak skoro za volant nesadne, ďalšia jazda mu bola zakázaná a obvinený bol z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

52-ročný vodič z trebišovského okresu viedol okolo 12. hodiny nákladné motorové vozidlo zn. Nissan Navara po obci Sirník. Počas cúvania pri jednom z rodinných domov však narazil do tam odstaveného vozidla zn. Škoda Octavia, avšak na mieste dopravnej nehody nezotrvala  z miesta odišiel. S odstupom času bol policajtmi vypátraný a podrobený dychovej skúške, ktorej výsledok bol aj po čase 1,19 mg/l alkoholu v dychu, čo je v prepočte 2,48 promile. 
Aj napriek tomu, že za volantom nemal čo robiť, si o 15. hodine za volant osobného motorového vozidla zn. VW Passat sadol 38-ročný muž z okresu Košice okolie. A možno by to ani nikto nezistil, keby v obci Čaňa (okr. Košice okolie) rešpektoval dopravnú značku „Stoj, daj prednosť v jazde!“. Pozornému oku dopravných policajtov však neunikol, a tak vozidlo zastavili. Tí počas kontroly zistili, že vodič má uložený zákaz činnosti viesť motorové vozidlá do júla 2022. Hoci bola jeho dychová skúška negatívna, vodičský preukaz mu zadržaný nebol, pretože ho má odovzdaný, ďalšia jazda mu bola zakázaná a muž putoval do cely policajného zaistenia. Po vykonaní potrebných procesných úkonov mu bolo vznesené obvinenie z trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia.

Ako sami vidíte, aj v uplynulom, 11. týždni 2022 bolo na cestách Košického kraja „alkoholu za volantom“ viac než dosť.  Od 14. 03 do 20. 03. 2022 došlo k 8 dopravným nehodám pod vplyvom alkoholu. 13 vodičov si za volant sadlo s hladinou alkoholu v dychu viac ako 1 promile, 11 „nafúkali“ menej ako 1 promile. 
Možno sa to niekomu bude zdať málo, inému veľa. Sila vozidla, ktoré majú vodiči v rukách, sa môže stať zo sekundy na sekundu neovládateľná. Preto policajti Košického kraja v kontrolách na cestách nepoľavia, a bude ich na cestách dostatok. Volant v rukách ktoréhokoľvek vodiča je zbraň, s ktorou treba narábať opatrne. Obviňovať je ľahko, súdiť ťažko. Myslite na to a zhodnoťte, či kombinácia alkohol a volant je naozaj tou správnou.

 

  |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk