magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Chcete študovať v USA?
@ Aktuálne -> Školstvo      Apr 11 2002 - 11:58 GMT
Partnerský zväzok medzi mestami Mobile (USA) a Košicami sa našťastie nepohybuje v rýdzo symbolickej rovine. Dôkazom toho je aj skutočnosť, že už šiesty rok existuje možnosť získať ročné štipendium pre obyvateľov Košíc na University of South Alabama. Tento rok je na tento účel pripravených 10 až 12 tisíc dolárov.

Ide o jednoročný (dvojsemestrálny pobyt), kde majú úspešní záujemcovi hradené školné, stravu a knihy. Záujemca si hradí cestovné náklady a drobné školské poplatky.

Možnosť je daná čerstvým absolventom vysokých škôl, alebo študentom záverečných ročníkov vysokých škôl. Zahraničného štúdium im za slovenskú stranu zabezpečuje Mobile - Košice Association (MOKA - Košice) so sídlom na Pražskej ulici č. 4.

Pokiaľ máte o štúdium záujem, uzávierka prihlášok je 30. apríla, MOKA vyberá z uchádzačov 6. mája 2002.

Podmienky prijatia:

- bydlisko v Košiciach, alebo v blízkom okolí
- vek nad 22 rokov
- anglické skúšky TOEFL - minimálne 500 bodov
- motivačný list, životopis, tri odporúčania - všetko v angličtine
- možnosť nastúpiť začiatkom augusta 2002

Samostatnú ponuku má Univesity of South Alabama ponúka prostredníctvom spoločnosti MOKA aj nástup na 5 ročné štúdium pre športovcov. Ide o basketbalové, volejbalové a tenisové talenty. Nemusí pritom ísť o športovcov aktívnych v profesionálnych kluboch. Pri volejbale je možnosť uchádzania sa o štúdium len zo strany žien.

Podmienky prijatia:
- anglické skúšky TOEFL - minimálne 500 bodov
- vek 18 - 22 rokov
- vynikajúce herné schopnosti (v prípade basketbalistiek aj výška nad 180 cm)
- výborné študijné výsledky

V prípade športovcov sa pri vážnom záujme bude vyžadovať aj videozáznam z hry, čo rozhodne pri výbere trénera.

Bližšie informácie o možnostiach získate na uvedenej adrese MOKA, prípadne na týchto kontaktoch:

- Dr. Katarína Čániová, prezidentka MOKA, 055/64 46 115, 0905 812 883, kcaniova@alcor.sk
- MUDr. Igor Kozák, viceprezident MOKA pre štipendiá a spoločenské aktivity, 055/64 03 77, 0905 805 506, ikozak_2000@yahoo.com
- Ing. Martina Klisenbauerová, viceprezidentka MOKA, 0904 812 883, tinaklis @yahoo.com.


Intenzívne vzťahy medzi mestom Mobile a Košicami budú mať v blízkej budúcnosti aj niekoľko ďalších konkrétnych podôb. Pozvanie slovenskej sekcie International Police Association prijal náčelník Kriminálnej polície v Mobile David Wilhlelm s kolegom. V Košiciach budú od 30. apríla do 10. mája.

Na pozvanie primátora Košíc Zdenka Trebuľu príde do nášho mesta aj primátor Mobile Michael C. Dow s doprovodom. V Košiciach strávia čas od 13. do 16. mája. Pre Američanov bude skutočne raritným zážitkom účasť na akcii Myslavská svadba.

Túto exkurziu do nedávnej histórie slovenskej dediny pripravili myslavský starosta Ing. Michal Müller a folklórny súbor Hrabina. Jeho umelecká vedúca, pani Agnesa Vargová sa venuje myslavskému folklóru už od roku 1954, okrem iného je aj autorkou knihy Tradičná kultúra obce Myslava, kde prezentuje zozbierané piesne, zvyky, ľudové obrady a kroje. Aj v roku 1998 úspešne robili podobné predstavenie pre amerických turistov, ktorých za týmto účelom prišlo do Myslavy sedemdesiat.

Svadba bude mať tradičný charakter. Krojovaný sprievod po oddaní v kostole pôjde pred krčmu, kde muži budú piť a ženy tancovať. (Krásny starý zvyk!) V kultúrnom dome privítajú mladomanželov chlebom a soľou. Chýbať nebudú "periňarky", čiže ženy, ktoré nesú mladuchino veno, muž s jedličkou a jedličkový tanec, ako aj družbový tanec, sviečový tanec, kde sa mladucha lúči s kamarátkami, obrad snímanie party a, samozrejme, myslavská marhuľovica. Starosta Michal Müller na otázku či jej bude dosť, odpovedal: "Áno, starosta sa stará."

Je potešujúce, že niekdajšia samostatná obec ani po splynutí s Košicami vďaka nadšencom nezabúda na tradičné korene, ktoré nie sú atraktívne len pre Američanov, ale už i pre našincov.

Mesto Mobile sa v Košiciach predstaví aj počas osláv Dňa mesta Košice, na ktoré príde aj prezident MOKA, Mobile Dr. Turner Rogers. Vo štvrtok 2. mája tu vysadia záhon priateľstva a vo < Verejnej knižnici Jána Bocatia sprístupnia výstavu fotografií amerického fotografa Waltera Beckhama.

11. 4. 2002
Slavomír Szabó   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk