magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

SLOVENSKO NA MAPÁCH 18. STOROČIA
@ Kultúra -> Výstavy      Apr 23 2003 - 14:42 GMT
16. apríl – 18. máj 2003
Slovenské technické múzeum, SNM – Múzeum kultúry karpatských Nemcov Bratislava

Základným zámerom výstavy je prezentovať diela mapovej tvorby 18. storočia, na ktorých bolo zobrazené územie terajšej Slovenskej republiky. Spomínané obdobie sa nesie v znamení všestranného rozvoja vedy a techniky. Tento trend sa dotkol aj kartografie a vyhotovovania máp rôznych mierok a ich využitia.
K presnejšiemu zobrazeniu priestoru a reliéfu krajiny rozhodujúcou mierou prispeli astronomické merania zemského povrchu a dokonalejšie prístroje. Zo slovenských osobností vedy a techniky kartografiu 18. storočia výrazne ovplyvnil svojou mapovou tvorbou Samuel Mikovíni (1686 – 1750), rodák z Cinobane –Turíčok pri Lučenci. Medzi prvými využíval triangulačnú metódu pri vyhotovovaní máp niektorých uhorských stolíc a samozrejme banských máp.

Okrem prezentácie máp z diela Mateja Bela a Jána Tomku-Sáskyho výstava obsahuje 1. modernú a vo vojenstve použiteľnú mapu Uhorska vytvorenú dôstojníkom rakúskej armády Johannom Christophom Müllerom. Vyvrcholením mapovej tvorby 18. storočia. bolo I. vojenské, resp. jozefínske mapovanie (1769 – 1785). V tomto období bolo územie Slovenska prvýkrát zmapované v mierke 1 : 28 800. Do roku 1918 boli tieto kartografické práce utajené a slovenskej verejnosti neznáme.

Mapy ku výstave zapožičali: Archív a knižnica SNM v Bratislave, Archív mesta Bratislava, Slovenský národný archív Bratislava, Lyceálna knižnica v Kežmarku, Oravské múzeum – Čaplovičova knižnica v Dolnom Kubíne a Štátny banský archív v Banskej Štiavnici.

Plošné exponáty výstavy MKKN sú doplnené trojrozmernými exponátmi z obdobia 18. storočia, ktoré v zbierkovom fonde geodézie a kartografie spravuje Slovenské technické múzeum. Okrem typických prístrojov výškomerných, nivelačných strojov, buzol, uhlomerov, sklonomerov prezentujeme na výstave aj súpravy na grafické práce a staré kresličské súpravy používané kartografmi 18. storočia, ktoré nenadchnú len využiteľnosťou v technickom svete, ale aj svojou umeleckou hodnotou.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk