magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Las Ketchup v Košiciach...
@ Kultúra -> Koncerty      Jun 05 2003 - 12:18 GMT
Po koncertoch v Bratislave a Banskej Bystrici privítal na svojom pódiu španielskú formáciu Las Ketchup aj staručký košický Amfiteáter, ktorý bol zároveň poslednou zastávkou sestier Munozových a ich sprievodnej kapely na krátkom turné po Slovensku. Dalo sa očakávať, že návštevnosť na koncertoch nebude bohvieako vysoká. Predsa len - vyraziť na turné aj s celým ansámblom a pritom mať na konte sotva dva európske hity, to chce poriadnu dávku odvahy, respektíve štedrých - sponzormi poistených organizátorov. Tí (Backround Production), zrejme aby predišli trapasu, zvolili celkom rozumnú taktiku a dieťa (podmienkou bolo, aby malo pod 130 cm a prišlo v sprievode rodiča) malo na koncert vstup zdarma. Efekt bol adekvátny a pred siedmou sa v ´amfiku´ mohli tiesniť aj vyše dve tisícky divákov.

Myslím, že sa nebudem veľmi mýliť, ak si dovolím tvrdiť, že Las Ketchup sú priam ukážkovým príkladom toho, aký je dnešný hudobný biznis vlastne nekompromisný. Aj napriek tomu, že v ich repertoári sa nachádza mnoho oveľa kvalitnejších skladieb ako megahit "Aserejé", budú dievčence zafixované u náročnejších poslucháčov ako typická kapela jedného hitu. A pritom si dovolím tvrdiť, že ich muzika je určená skôr pre túto cieľovú skupinu. S výnimkou tejto ´druhej Makareny´ totiž väčšinu ich repertoáru tvoria v našom stredoeurópskom chápaní prakticky absolútne nehitové skladby nesúce sa v duchu salsy, či flamenca. Má niekto z vás pocit, že práve toto sú žánre, na ktoré na Slovensku chodia -násťorčné decká? No vidíte a včera ich bol plný amfitáter. Nehovoriac už o tom, že do takýchto veľkých priestorov sa táto muzika vôbec nehodí.

Žiaľ, zorganizovať klubové vystúpenie je v prípade takých magahviezd prakticky nemožné. Vzhľadom na ozaj vynikajúce výkony sprievodnej kapely (jej členovia sú v Španielsku považovaní za špičky v oblasti flamenca) by si mohli Las Ketchup v pohode dovoliť vystúpiť na ktoromkoľvek ´vážnejšom´festivale, žiaľ, hitík "Aserejé" by zrejme museli z playlistu vypustiť. Nehovoriac už o tom, že v klubovom prostredí by mohli muzikanti dať väčší priestor improvizácii (a aj dámy by dostali priestor ukázať, na čo skutočne majú), ktorú som aspoň ja osobne včera dosť postrádal. Páni však dali niekoľkými ´útržkami´ (napríklad pri záverečnej ´predstavovačke´) jasne najavo, že keby sa mohli aspoň trošku odviazať a viac poodhaliť svoje muzikantské schopnosti, bol by zážitok neporovnateľne hodnotnejší.

Po zhruba hodinke čistého času, počas ktorej zbehli prakticky kompletný materiál zo svojho debutového albumu "Hijas Del Tomate" a dvoch verziách "Aserejé" (klasická+plus salsa verzia) sa Pilar, Lola, Lucia rozlúčili s košickým publikom krátkou sériou prídavkov, ktorej kraľoval ich aktuálny hitík a snáď najdiskotékovejšia skladba albumu (aj tá včera večer zaznale dvakrát) - "Krapuleo".

Igor PETRUŠKA

Foto: Karol HATALA

(Autor článku je redaktorom inzinu Music.box.sk, ktorý rovnako ako Cassovia.sk vychádza prostredníctvom spoločnosti BOX NETWORK.)   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk