magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Vychádza kniha o živote geniálneho hudobníka Jaca Pastoriusa, v Košiciach mu bude venovaný aj koncert jazzových basgitaristov

22. 11. o 19,00 v divadle Thália - Jazz For Sale: Juraj Griglák, Krzystof Sæieranœki, Pavel Jakub Ryba a Aladár Pege
@ Kultúra -> Oznamy      Nov 10 2003 - 13:46 GMT

Jedným z vrcholných podujatí Višegrádskych dní v rámci festivalu Jazz For Sale bude spoločný koncert jazzových hráčov na basgitaru a kontrabas, ktorý sa uskutoční 22.novembra o 19,00 v divadle Thália. Touto akciou Juraj Griglák, Krzystof S´cieran´ski, Pavela Jakub Ryba a Aladár Pege zdajú hold fenomenálnemu hudobníkovi Jacovi Pastoriusovi. V rámci akcie sa pokrstí aj slovenský preklad knihy Billa Milkowského „JACO – výnimočný a tragický život Jaca Pastoriusa – najlepšieho basgitaristu na svete“. Súčasťou knihy bude aj CD, na ktorom poprední basgitaristi nahrali Pastoriusove skladby, tiež nahrávka s Jacom Pastoriusom.

Za cellou akciou stojí mladé košické hudobné vydavateľstvo Hevhetia. Porozprávali sme sa so zástupcom vydavateľstva - Jánom Sudzinom.

Milovníkom jazzu a jazz-rocku je Jaco Pastorius dostatočne známa osobnosť. Ako by ste ho priblížili tým, čo sa doposiaľ s jeho tvorbou nestretli?

„Jaco Pastorius bol geniálny hudobník, nielen čo sa týka zvládnutia hry na basovú gitaru, ale aj v širších dimenziách. Bol veľmi dobrý skladateľ a aranžér. Knihu, ktorú teraz vydáme v slovenskom preklade, som čítal v anglickom origináli. Je to veľmi silný príbeh, celý jeho spôsob života i tragický koniec. Zaujme to aj čitateľa, ktorý nemá veľa spoločného s muzikou, pretože ako beletria je to naozaj pútavé.

Jaco je považovaný za najlepšieho basgitaristu, zatiaľ ho nikto neprekonal. Je veľmi inšpiratívna osobnosť pre všetkých basgitaristov, a to nielen v jazze, ale aj v rocku. V podstate každý jeden basgitarista, ktorý niečo znamená, hovorí, že vychádza z odkazu Pastoriusa.

Jaco Pastorius začínal hrať v rôznych amerických kapelách, presadil sa hlavne v skupine Weather Report, odkiaľ sa dostal do povedomia širšej poslucháčskej verejnosti. Bolo to v čase, keď sa stala obľúbená fúzia jazzu a rocku – jazzrock. Práve Weather Report bol považovaný za najlepšiu skupinu v tejto oblasti. Ešte predtým však Jaco Pastorius vydal sólový album, ktorý považujem za jeho najsilnejší.

Po odchode z Weather Report mal vlastné skupiny – Jaco Pastorius Band a Word of Mouth. Hral aj s rôznymi muzikantmi ako Pat Metheny, Joni Mitchel a mnohými ďalšími.

O Pastoriusovi sa hovorí, že urobil revolúciu v poňatí jazzovej basgitary. Predtým veľa jazzových hudobníkov hralo na klasickom kontrabase. Jaco Pastorius z basovej gitary vytrhal pražce a bezpražcová basgitara je dnes v jazze úplný fenomén.

Pastorius je zaujímavý aj ako nehudobná osobnosť. V jeho krvi kolovala čiastočne indiánska krv. Ako väčšina géniov, aj on trpel manicko-depresívnymi stavmi. Bol veľmi impulzívny, nevedel byť sám, musel byť stále obklopený ľuďmi. Nakoniec prepadol alkoholu a drogám. Skočil ako bezdomovec. Keď si chcel zahrať, musel si požičať nástroj, pretože svoju basgitaru mal v záložni. Hudobníci, ktorí vedeli o jeho genialite, ho často volali, aby si s nimi išiel zahrať. Zomrel v bare, kde išiel na pódium. Vyhadzovač ho nespoznal, vyprovokoval incident a keď dostal od vyhadzovača ranu, spadol, udrel si hlavu a deň nato skonal.“

Čím sa bude vyznačovať CD, ktoré bude súčasťou knihy?

„CD bude v celku vo hviezdnom zložení. Napríklad Juraj Griglák tu hrá dve veci. Jednu od Jaca Pastoriusa a druhá je jeho vlastná. Samotný Griglák priznáva, že jeho hudba vychádza z Pastoriusovho odkazu a je to jeho veľký vzor.

Titulná skladba aj názov CD je Jaco is not dead. Túto skladbu kedysi nahral Pavel Jakub Ryba a pôvodne vyšla ešte v Supraphone. Sú tam dve skladby od poľského basgitaristu Krzystofa Scieranského, ktorý bol minimálne sedemkrát vyhlásený za najlepšieho poľského basgitaristu v časopise Jazz Fórum. Hrá tam aj vynikajúci maďarský basgitarista Pál Vasvári. Jeho nahrávka je mimoriadne zaujímavá tým, že ju nahral spolu s bývalými spoluhráčmi Jaca Pastoriusa. Posledná skladba je originál s Jacom Pastoriusom, získali sme na to práva od nemeckého vydavateľstva Jazz Point. Je to naozaj pestré.:

Je poslucháčske zázemie tejto hudby natoľko široké, aby sa daný projekt vyplatil?

„Takýto projekt nemôže byť návratný, o ziskovosti ani nehovorím. Nešli sme do toho kvôli obchodu, je to otázka hobby. Vydanie knihy podporilo Americké veľvyslanectvo na Slovensku. Zaplatili väčšiu časť prekladu a dali nám list, kde uviedli, že je v záujme Spojených štátov amerických, aby americké firmy pôsobiace na Slovensku podporili vydanie tejto knihy.“

Kde bude kniha s CD k dostaniu?

„Práve teraz pracujeme na distribúcii knihy. Spočiatku kniha možno nebude na pultoch všetkých kníhkupectiev, ale už teraz vieme, že pôjde minimálne cez sieť predajní Artfórum.“

Ako bude vyzerať krst?

„Na koncerte 22. novembra chystáme krst knihy i CD. Bude to v rámci festivalu Jazz For Sale Festival v rámci Višegrádskych dní 2003. Na koncerte vystúpi Juraj Griglák so zoskupením Bassfriends, ďalej Krzystof S´cieran´ski Quartet, Pavel jakub Ryba & m.t.s. atr ensemble a Aladár Pege Quartet. Hlavné osobnosti koncertu teda hrajú basové gitary, Aladár Pege jazzový kontrabas. Smerovanie je úmyselné, akcia je venovaná pamiatke basgitaristu Jaca Pastoriusa.“

Aké sú ďalšie aktivity vydavateľstva Hevhetia?

„Pred rokom sme vydali dva tituly. Na jednom hrá český basgitarista Pavel Jakub Ryba s poľským hráčom la klávesové nástroje z poľskej legendárnej jazzrockovej skupiny SBB – Józefom Skrzekom, druhý album je koncertný, tiež Pavel Jakub Ryba s hráčmi na elektické husle a perkusie.

Teraz vydávame CD Oskar Rosza Sextet, kde hrajú špičkoví slovenskí muzikanti počínajúc Andrejom Šebanom, Mikim Skutom, Marcelom Buntajom a Radovanom Tariskom, ¼usošom Priehradníkom, samozrejme i Oskarom Roszom.

Taktiež vydávame CD Ano, ano, ne, ne. Ide opäť o album Pavla Jakuba Rybu, ktorý pôvodne vyšiel v roku 2000 v jeho vlastnom vydavateľstve. Tento album mal veľmi dobré zahraničné recenzie, na základe čoho potom hudobne prerazil v USA.“

Ïakujem za rozhovor.

Slavomír Szabó   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk