magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Staromestské divadlo vás opäť pozýva na skvelú prehliadku: Festival neštátnych-nezávislých divadiel - II. ročník
@ Kultúra -> Divadlo      Apr 09 2002 - 17:03 GMT
Už po druhykrát sa podarilo Staromestskému divadlu Košice usporiadať v našom meste jedinečnú prehliadku azda toho najlepšieho, čo v našom štátiku možno vidieť - Festival neštátno-nezávislých divadiel. Už onedlho, teda od 26. novembra do 3. decembra, na niektorých košických umeleckých javiskách uvidíte najhorúcejšiu produkciu toho-ktorého divadla. ¼uba Blaškovičová, koordinátorka festivalu nám čo-to o tom-ktorom predstavení a divadle prezradila. Samozrejme inscenácie sú pripravené pre malých i veľkých a bude tu zastúpená klasika, súčasná kolektívna tvorba i hudobno-tanečná fantázia. Takže teraz vám ponúkame podrobnejšie informácie a nakoniec aj súťaž o voľné vstupenky:

Dňa 26. novembra o 14. hodine v štúdiu Štátneho divadla /bývalý Smer alebo Staromestské divadlo/ tí najmenší uvidia rozprávku "Stvorenie sveta" - o tom, ako Pánbožko stvoril svet, ako mu pri tom pomáhal anjel a čert škodil. Hrať budú herci divadla Teatro Tatro - Nitra. V ten istý deň o 19. hodine sa fanúškovia známeho bratislavského divadla Stoka môžu tešiť na ich ostatnú inscenáciu "Z diaľky". Pre tých, ktorí Stoku poznajú iba z počutia, prezradíme, že ich tvorba je príznačná pre nové, možno povedať aj iné, ale nesporne veľmi zaujímavé divadelné videnie. Ich poetika sa dotýka oblastí veľmi krehkých a zámerne presne nepomenovaných, tušených vzťahov, momentov ľudskej existencie, ktoré sa dajú vyjadriť len približne a emocionálne, bez slov. Ale vy, ktorí ste ešte Stoku nezažili, neobávajte sa, rozumieť jej budete a kde-tam padne i slovo. A ako sme naposledy /vlani v SD/ v ich inscenácii "Hetstato" počuli, tak veľmi výstižné. Určite si nenechajte ujsť ich jedinečné predstavenie. Uvidtíte ho takisto v štúdiu ŠD. Pod réžiu sa samozrejme podpísal Blaho Uhlár, ktorý si v predstavení zahrá spolu s Luciou Piussi. Inscenácia vznikla, ako to u týchto ´samofinancovaných´ divadiel zvyčajne býva, metódou kolektívnej tvorby od 14. júla 1999 do 17. novembra 1999.

Dňa 27. novembra o 19. hodine vám v Thálii zahrá svoje takisto ostatné predstavenie "Pokazený čas" bratislavské divadlo Stromy. Patria k tvorcom, ktorí sa na východe ešte neprezentovali a tiež k najhorúcejším adeptom na ocenenie "Divadelné dosky - Objav roka 2000". Toto ocenenie aj skutočne dostali. Pre zaujímavosť, ´Stromy´ vám porozprávajú príbeh ľudí, ktorí unikli, aby vzkriesili svoju amputovanú budúcnosť. Projekt "Pokazený čas" je autorským divadelným predstavením. Pojednáva o strate a hľadaní alebo lepšie povedané znovubudovaní základých hodnôt v súčasnom svete. "Náš človek je človekom úniku", hovorí režisér a autor Ján Štrba. "Človekom, ktorý vytrhol svoje plytké odhnívajúce korene zo zeme, do ktorej bol zasadený, aby ich zapustil na ním samým vyvolenom mieste. Človekom, ktorý sa stane zákonodarcom sám sebe, vykoná svoje poslanie - založí nový život, novú vieru, novú krajinu - krajinu vôle: Muž, na ktorého dolieha vedomie vlastnej beznádejnej budúcnosti, sa nechá vysadiť uprostred púšte so svojou mladou - tehotnou ženou a veľkou kopou jabåk. Všetko jeho úsilie je sústredené na myšlienku vybudovania Nového Raja na Zemi... Počas tohto procesu sa mužovi zjavujú jeho najbližší - ľudia z minulosti a zdá sa, že ani v ďalekej púšti už nie je možné existovať bez toho, aby človek nenearazil na poškodenie základných hodnôt a istôt. Pojem "Pokazený čas" je dôsledkom rozštiepenia spoločného - objektívneho času do individuálnych časov. Znamená to, že každý človek, každá vec má svoj vlastný - individuálny čas, v ktorom trvá a objektívny - spoločný čas prestáva existovať. Strata hodnoty spoločného času úplne mení vzťah a komunikáciu medzi človekom a človekom ale aj človekom a vecou."

V ten istý deň o 20, 30 hodine v štúdiu ŠD sa vám so svojou takisto ostatnou /premiéra 3. marca 2000/ inscenáciou - hudobno-tanečným sci-fi príbehom "Apokalypsa 2002" predstaví košické Staromestské divadlo. Pod námet, scénar a réžiu sa podpísal Peter Rašev, pod dramaturgiu ¼uba Blaškovičová, hudbu zložil Norbert Bodnár, autorom textov piesní je Peter Samuely. Apokalypsa chce divákovi predstaviť hrozivú víziu budúceho, možného vývoja našej civilizácie. "V roku 2002 postihne Náš svet katastrofa, ktorá len dokončí dielo skazy započaté našou neúctou voči planéte, na ktorej žijeme. Samozrejme nezahynieme všetci. Niektorým sa podarí prežiť za cenu straty všetkého ľudského: priateľstva, súcitu a lásky. Náš život sa stane neustálym bojom o potravu a naplnenie sexuálneho pudu. Silnejší víťazí... Je tu však nádej - sily, ktoré sú nad nami a ktoré nedovolia, aby sme nikdy neboli", hovorí v skratke Peter Rašev.

Dňa 28. novembra o 19. hodine sa v štúdiu ŠD predstaví Košičanom inscenáciou "Pokrvné puto" už známe rožňavské teleso Actores, ktoré ako mnohí viete, veľmi úspešne, zaujímavo a nevšedne /nakoniec ako všetky nezávislé divadlá/ pracuje kolektívnou formou na čele s autorkou scenárov a režisérkou Tatianou Masníkovou. Väčšinou odokrýva najintímnejšie ňuansy najtesnejších vzťahov. I tentokrát režisérka spracovala na motívy rovnomennej hry Athola Fugarda tragikomický príberh dvoch bratov, existujúcich na pokraji biedy so silnou túžbou po vlastnej budúcnosti. Vo svojom svete predstáv a hier si spôsobujú rany poníženia, ale zároveň sú spojení jediným putom, putom bratskej lásky. V inscenácii sa nestretneme s imaginárnymi figúrkami, ale s pevnými ľudskými charaktermi, s ich reálnou bolesťou, trápeniami a radosťou. Athol Fugard napísal hru Pokrvné puto v roku 1961 a získal ňou svetoné uznanie. Vďaka hlbokým, ľudským myšlienkam je aktuálna dodnes. Hrajú Róbert Kobezda a Peter Szõllõs.

Dňa 29. novembra o 18. hodine v sále MČ Staré Mesto uvidíte bansko-bystrické Divadlo z Pasáže, divadlo, ktoré vytvára pôvabné a dojemné predstavenia s mentálne postihnutými hercami - môžeme potvrdiť, videli sme vlani. Predstavia sa inscenáciou "Rozhovory", v ktorej komunikujú priamo herci s divákmi - javisko a hľadisko sú jedno. Inscenácia je o rozprávaní sa, presnejšie o komunikovaní medzi sebou a práve svojou inscenačnou podobou je sama rozhovorom - komunikáciou nás všetkých navzájom a mentálne postihnutých hercov Divadla z pasáže a vlastne nás všetkých v našom spoločnom veľkom svete.V ten istý večer o 20. hodine v štúdiu ŠD vás inscenáciou "Jsem absolutní vùle" pobaví žilinské divadlo J. A.V. Predstavenie vzniklo počas štúdia na VŠMU /bolo ocenené ako objav roka sezóny na Dosky 97/ a je nultým projektom J. A. V Theatre. Ide o alternatívne divadlo, ktoré v júni 2000 založil Eduard Kudlač.

Dňa 30. novembra o 19. hodine uvedie v štúdiu ŠD Staromestské divadlo premiéru inscenácie hry českej autorky Květy Legátovej "Nebo pre každého". Je to hra o živote a smrti. O našom živote a našej smrti.O našom, veľakrát, zbabranom živote a takisto nečakanej smrti. Je možné východisko, ale veľakrát si ho uvedomíme až potom... Jediné, čo nás môže potešiť, je fakt, že Nebo je pre každého. Účasť na predstavení prisľúbil aj minister kultúry SR Milan Kňažko, pretože okrem priameho finančného príspevku na inscenácie, Ministerstvo kultúry finančne podporilo aj celý festival. Podotýkame, že len vďaka ďalším sponzorom, ako aj Nadácii pre podporu občianskych aktivít - NPOA, všetci môžete stráviť neopakovateľné chvíle pri sledovaní ponúkaných predstavení. Festival sa koná pod záštitou starostu Starého mesta Jána Sûliho.

Dňa 1. decembra o 19. hodine v štúdiu ŠD uvidíte "Defčátko" - predstavenie alternatívneho divadla, ktoré už dlhé roky vytvára rad inscenácií, pracujúcich so súčasným autorským textom v precízne vystavanom tvare, rafinovane však narúšajúcom dramatické kánony. Áno, ide o GUnaGU, súbor rozvíjajúci vlastnú poetiku, ktorá svojim humorom i magickou snovosťou priťahuje čoraz viac divákov. "Defčátko je predstavenie vznikajúce pri Oľginých /Belešová - jedna z troch kmeňových autorov divadla/ improvizáciách, postupne zafixovaných do tvaru, ktorý nikdy nebude rovnaký", hovorí ďalší z autotov Viliam Klimáček. "Oľga je autorkou úst, nie autorkou ruky. Hra nie je napísaná po nociach, je prežitá cez deň. Rezignujeme na Umenie, rezignujeme na Hudbu, rezignujeme na Scénu. Napriek tomu si myslíme, že ešte stále je to divadlo."

Dňa 2. decembra sa vám o 18. i o 20. hodine v štúdiu ŠD predstaví ostravské Bíle divadlo inscenáciou "Ty, který lyžuješ". Prečo dvakrát? Ide o divadlo európskeho regiónu - to znamená, že toto divadlo úspešne už ´prehralo´ už pol sveta. I so spomínanou inscenáciou. Takže zrejme bude lákavá aj pre nás. Nielen tým, že na javisku uvidíme šesť nahých hercov, ktorých jediným doplnkom sú lyže. Šestica, neohrabane sa pohybujúca po scéne na drevených lyžiach, vraj predstavuje skutočnosť, ktorá je šokujúca svojou otvorenosťou, úprimnosťou. Skutočnosť taká fascinujúca, až sa zdá absurdná, k smiechu. Biele divadlo vraj nezostáva iba pri znakovosti nahých tiel. Na bielej vykrytej scéne v silnom osvetlení získavajú tela hercov zvláštny estetický punc: sú žiarivé, a tak akoby bezbranné, nevinné... "Ty, který lyžuješ" vzniklo podľa kresieb výtvarníka Martina Velíška. Je to účinná groteskná skratka absurdity života. Spočiatku šok, vzápetí úľavný čierny smiech z nemotorného úsilia postáv, potom katarzný mráz a pocit sily breughelovskej morality. Vraj žiadna bezúčelná exhibícia, ani snobská špekulácia, ani nevnucnucovanie sa. Všetko má svoje presné dávkovanie a silné vyzretie. "Bíle divadlo" je voľné umelecké združenie, ktoré sa už dvadsať rokov zaoberá javiskovými i tzv. paradivadelnými experimentami. Poriada divadelné dielne, natočilo o svojej práci film, pripravilo výstavu Objekty. Súbor je častým účastníkom divadelných prehliadok, festivalov, výtvarne divadelných akcií, stretávaní alternatívnych divadiel... Určite stojí za to ho vidieť.

Dňa 3. decembra o 10. hodine je pripravené opäť niečo pre deti - rozprávka "Červulínka", ktorú najmenším ponúkne domáce Staromestské divadlo. No a večerňajšia 19. hodina bude patriť bratislavskému divadlu A.ha., ktoré sa predstaví inscenáciou "Mäkkýš". Je to ich najnovšie predstavenie. Vlani sa predstavili vynikajúcou "Janou z Arku". Takisto si nenechajte ujsť. Byť mnou, prepáčte za tento vlastný názor, nenechala by som si ujsť ani jedno z predstavení. Je určite o čo stáť. Najmä ak vstupné je takpovediac symbolické - najdrahšie predstavenie stojí 100 korún. Lístky si môžete zakúpiť v Mestskom Infocentre v OD Dargov a v pokladni divadla hodinu pred predstavením. Rezervovať vstupenky si môžete na tel. č: 095 6225975, 0903 605315, 0905508198.

No a tiež by som rada spomenula sprievodné akcie, ktoré pripravilo v rámci festivalu SD: Dňa 30. novembra o 15. hodine v štúdiu ŠD to bude seminár o koncepcii nového financovania štátnych a neštátnych divadiel - ciele a stratégia štátnej podpory divadla a divadelníctva, zásady dotačnej činnosti pre neštátne subjekty, viaczdrojové financovanie, možnosti spolupráce štátnych a neštátnych divadiel, koprodukcie, hosťovania, otvorené scény, transformácia štátnych divadiel z príspevkových organizácií na neziskové verejnoprospešné organizácie, flexibilita versus stabilita... Rozprávať budú Oleg Dlouhý, Zuzana Uličianska z Divadelného ústavu a ¼uba Blaškovičová. A budete môcť rozprávať j vy - diskusia vítaná.

Druhou akciou je workshop s názvom "Herec v dvoch atmosférach", ktorý povedie Tatiana Masníková, režisérka, dramaturgička, pedagogička. Workshop je pripravený najmä pre konzervatoristov, študentov, ale aj ostatných záujemcov, ktorí majú chuť dozvedieť sa, azda niečo nové, o zrode námetu, spracovania kolektívnej práce... Workshop sa koná 2. decembra od 9. 30 do 15. 30 hodine v budove Fórum Inštitút na Mäsiarskej 59. Pôjde o výber z cvičení Michaila Čechova a Rudolfa Steinera.

No a na záver sľúbená súťaž: Tí z vás, ktorí odpovedia na otázku - ktoré divadlo získalo ocenenie "Divadelné dosky - Objav roka 2000"? , sa dostávajú do žrebovania o voľné vstupenky. Staromestské divadlo venovalo na každé predstavenie štyri voľné lístky.

Svoje odpovede posielajte na adresu ludka@mail.box.sk.

¼udmila Paňáková   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk