magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Karol Kállay: Portréty
@ Kultúra -> Výstavy      May 19 2004 - 08:44 GMT
4. 5. – 28. 5. 2004

Verejná knižnica Jána Bocatia, Hlavná 48 – Fotogaléria NOVA

Karol Kállay sa narodil 26. apríla 1926 v Čadci V Trenčíne v roku 1944 maturoval na Gymnáziu, v Bratislave ho v roku 1948 na Vysokej škole ekonomickej promovali za inžiniera.

Fotografovaním sa začal vážnejšie zaoberať v roku 1940. O dva roky neskôr získava svoje prvé ocenenie – Zlatú medailu na celoštátnej výstave fotografií v Bratislave. Fotografie mu uverejňujú vo Švajčiarskom časopise Camera. V roku 1943 vystavuje svoje práve v španielskej Zaragoze. Popri štúdiu spolupracuje ako fotoreportér s časopisom Domov a svet a obrazovou agentúrou Oko.

Od roku 1956 pracuje v slobodnom povolaní, stáva sa členom Zväzu slovenských výtvarných umelcov a začína svoju sériu ciest po svete (Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Bulharsko, ZSSR, Albánsko, Grécko, Taliansko, Juhoslávia, Rakúsko, Francúzsko, Veľká Británia, Holandsko, Nemecko, Japonsko, Mexiko, USA).

Jeho prvá kniha Slovenské rieky vyšla v roku 1954. Z takmer 40-tich doteraz vydaných kníh sa preslávili publikácie o Los Angeles, New Yourku, Tokiu, Ríme, Mexiku, Slovensku. Publikácie Pieseň o Slovensku a Los Angeles získali okrem iných ocenení aj Cenu UNESCO ako najkrajšie knihy sveta. Za knihu Kafka und Prag získal cenu v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 1995.

V roku 1955 začína fotografovať pre časopis Móda v Bratislave, neskôr pre magazíny Sainson v Berlíne a Jardin de Modes v Paríži.

V roku 1970 sa stáva členom Medzinárodnej federácie umeleckej fotografie (FIAP) vo Švajčiarsku, ktorá mu udeľuje titul EFIAP (Excellence de la Fédération Internationale de l´ Art Photographique). V roku 1982 získava Zlatý odznak Zväzu slovenských fotografov. Redakcia magazína GEO v Hamburgu mu udelila cenu Fotograf roka 1992.

V roku 1989 pripravil putovnú výstavu o následkoch zemetrasenia v Arménsku.

V rokoch 1993 – 1995 cestuje a fotografuje reportáže v Egypte, v Thajsku, Tunise, maroku, Portugalsku, Austrálii a na Kube. Stáva sa členom agentúry Bilderberg. V rokoch 1997 až 200 fotografuje v USA, Thajsku, Jemene, Dubaji, Indonézii, Malajsku a Grécku.

Karol Kálay trvale pracuje pre rôzne časopisy doma i v zahraničí. Fotografuje pre GEO Hamburg, Stern Fokus, Spiegel, Manager Magazin Merian, Playboy Slovensko, Plus 7 dní a mnohé iné.

Svoju tvorbu bilancoval na vyše 30-tich osobných výstavách doma iá v zahraničí (Praha, Berlín, Moskva, Budapešť, Varšava, Bukurešť, Sofia, Paríž, Hamburg, Bagdad, Káhira, Osaka, Istanbul, Havana...) a podieľal sa na mnohých skupinových expozíciách po celom svete.

V roku 1998 mu prezident republiky zapožičal Pribinov kríž I. triedy za celoživotné dielo v oblasti umeleckej fotografie.

V roku 1999 získava cenu Leopolda J. Danihelsa za umelecké aktivity v Los Angeles, USA.

Karol Kállay svojim rozsiahlym celoživotným dielom zasiahol do viacerých fotografických odborov, no jeho talent sa najviac prejavil vo fotografickej reportáži.

Vo svojej tvorbe stmelil do jednoty osobného konceptu impulzy dobových estetických pohybov a humanistickú orientáciu. Tak vytvoril dielo, ktoré ho zaraďuje na popredné miesto v našej fotografii a znamená prínos aj do svetovej tvorby.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk