magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Na košickej Linke detí najviac riešia problémy s láskou a sexuálnym životom
@ Aktuálne -> Medicína      Jul 09 2004 - 07:05 GMT
Bratislava 8. júla (TASR) - Aj keď je košická Linka detí zameraná predovšetkým na pomoc deťom ohrozených násilím, či v krízových situáciách, najčastejšie jej pracovníci riešia problémy mladých ľudí s láskou a sexuálnym životom.

"Deťom vyhovuje anonymita, aj to, že im odpovedajú vekovo blízki dobrovoľníci," vysvetlila TASR Daniela Lovašová z Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach. Pracovníci linky, ktorá ročne počas pracovných dní vybaví približne 20 tisíc hovorov, riešia prvé citové poryvy, rozchody, vzťahy a suplujú tak rolu rodičov a dospelých príbuzných.

"Medzi najčastejšie otázky patrí: ja ho chcem, on mňa nie, alebo: páčia sa mi dvaja chlapci, ako zvládnuť rozchod, aj problémy so školou, rodinou, rozvodom rodičov," hovorí lekárka. Sú to problémy, o ktorých deti s rodičmi nerozprávajú, na linke môžu získať skúsenosť, že aj s dospelými sa dá rozprávať bez moralizovania. Prvým láskam sa pracovníci linky nesmejú. Podľa Lovašovej tieto problémy naopak pokladajú za dôležité, lebo sú predobrazom riešenia problémov v partnerských a manželských vzťahoch.

Za prvé štyri roky činnosti zaznamenala linka 85 321 telefonických hovorov. Kým v 11 684 telefonátoch riešili medziľudské vzťahy, v 15 074 hovoroch deti nepredložili vážny problém, ale sa potrebovali porozprávať. Podľa Lovašovej sú tieto hovory odrazom nenaplnených sociálnych potrieb detí.

Dobrovoľníci linky riešia aj problémy so zdravotnými ťažkosťami a problémy duševného zdravia - 2900 hovorov za štyri roky, sexuálny vývin - 3612 hovorov, týranie a násilie voči deťom - 1543 prípadov, závislosti - 1549 hovorov, radia napríklad, ako prestať fajčiť. Ak je treba zasiahnuť, pracovníci linky kontaktujú sociálnych pracovníkov v mieste bydliska dieťaťa.

"Vždy však dieťa poučíme, do čoho ide, lebo ak sa začne riešiť napríklad problém týrania, rany sa otvárajú znova," hovorí Lovašová. Asi 41 percent volajúcich nenaberie dostatočnú odvahu a zloží telefón.

Tím linky 0800 11 78 78 tvorí 30 dobrovoľníkov - budúci lekári, psychológovia, sociálni pracovníci, ale i právnici a učitelia. Na linku sa deti dovolajú bezplatne, preto telefónne účty platia sponzori ako je program Hodina deťom, Nadácia pre občianske aktivity, či Protidrogový fond, časť peňazí ide na vzdelávacie aktivity dobrovoľníkov. O linke sa deti dozvedajú z materiálov, roznášaných po školách, ambulanciách detských lekárov, či web stránky www.linkadeti.sk, kde je i odkazová schránka. Hoci propagačnú činnosť linka zameriava na východoslovenský región, asi štvrtina hovorov jej prichádza aj z ostatných krajov. Linka oslávi 5. novembra piate výročie fungovania.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk