magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

„Nová – stará“ socha v centre mesta
@ Kultúra -> Výtvarné umenie      May 09 2002 - 10:36 GMT
Na rozhraní Zvonárskej a Orlej ulice sa nachádza „nová – stará socha“ koňa. Doposiaľ stála akoby zabudnutá a obrastená krovím v areáli veteriny. Jej autorom je významný český sochár Josef Václav Myslbek. Viac informácií o diele sme obdržali z Magistrátu mesta Košice.

"Josef Václav Myslbek bol tvorcom mnohých známych diel, ktoré boli inšpirované predovšetkým slávnymi postavami českých dejín, napr. súsošie Libuše a Pøemysl, Ctirad a Šárka... K vrcholom jeho tvorby patrí socha Svätého Václava, ktorá je dominantou Václavského námestia v Prahe a bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Pomník bol postavený v rokoch 1912 -1913.

Myslbek pracoval na jazdeckej soche viac rokov. Dielo v nadživotnej veľkosti dokončil na začiatku roku 1889. Ako predlohu si vybral žrebca Arda - typického predstaviteľa ušľachtilého oldenburského plemena z Vojenského žrebčinca v Prahe. Priebežne sa rodila štúdia koňa v životnej veľkosti, ktorá je inštalovaní v Akadémii výtvarných umení v Prahe, kde J. V. Myslbek pôsobil od roku 1886.

V roku 1979 pri príležitosti 200. výročia začiatku vyučovania veterinárnej medicíny ako samostnatnej vedeckej disciplíny na pražskej Karlovej univerzite, odliali v ČKD Blansko dve totožné bronzové sochy Arda. Jedna putovala do Prahy, druhá do Košíc, kde bola druhá vysoká škola zameraná na veterinárne vzdelávanie vo vtedajšom Československu. Sochy sa stali symbolom česko-slovenskej vzájomnosti a zdobili areály oboch univerzít.

Vysoká škola veterinárna v roku 1979 zaplatila za bronzový odliatok 500 tisíc korún. Umelecká hodnota sochy doteraz nebola vyčíslená.

S myšlienkou premiestniť bronzovú jazdeckú sochu z areálu Univerzity veterinárneho lekárstva do centra mesta prišiel prezident SR Rudolf Schuster v časoch pôsobenia na poste primátora Košíc. Hlavným zámerom bolo, aby sa nádherné dielo vynikajúceho českého sochára dostalo na miesto, kde ho môže oceniť viac obdivovateľov, ako v areáli univerzity. Socha bola v posledných dňoch vyčistená a inštalovaná na podstavec.
Rozhranie Orlej a Zvonárskej ulice bude v najbližšom čase pomenované ako Námestie veterinárov. Spolu s inštalovaním jazdeckej sochy, sa tak v centre mesta stane istým symbolom významnej košickej ustanovizne - jedinej slovenskej univerzity veterinárneho lekárstva."

Zuzana Bobriková, hovorkyňa MMK   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk