magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Jószay Zsolt: Výber z tvorby
@ Kultúra -> Výstavy      May 16 2002 - 10:57 GMT
2. 5. – 30. 6. 2002

Múzeum Vojtecha Löfflera


Umelecké smerovanie Zsolta Jószayho odhliadnuc od jednej odbočky je rovnomerné. Vždy sa zaujímal o ľudskú figúru, presnejšie o charakter figúry, o podstatu osobnosti. Práve preto jeho sochy nechcú byť úhľadné, nesnažia sa byť artistické. Sú to skôr malé životopisy alebo štúdie osudov, situácií.

Jószayho nevzrušujú plastické asociácie. Jeho rozjímavé, nadčasové, do seba zahľadené tváre sú prvky umelcovho doterajšieho životného diela. Tváre, ktoré akoby nevedeli, alebo nechceli uveriť, že „Zlatý vek“ sa navždy stratil, že možno existoval len v túžbach, legendách, ak voľakedy vôbec existoval.

Ferenc Hann, historik umenia

Akademický sochár Zsolt Jószay sa narodil v roku 1951 v Szolnoku v Maďarsku. V roku 1974 získal diplom v odbore zemepis – výtvarná výchova na Vysokej škole pedagogickej v Egeri. Vzdelanie získal pod vedením akademických maliarov Jánosa Blaskóa a Jánosa Seresa. Od roku 1979 žije a tvorí v Miskolci. Od roku 1984 pedagogicky pôsobí na Strednej odbornej škole Gábora Árona v Miskolci, kde vyučuje kreslenie a tvarovanie. Je členom Združenia maďarských umelcov, Spolku maďarských výtvarných umelcov a Spolku maďarských sochárov.

Pravidelne vystavuje od roku 1984. Zúčastnil sa viacerých samostatných a kolektívnych výstav doma aj v zahraničí (Nemecko, Holandsko). Jeho diela sa nachádzajú na verejných priestranstvách, vo verejných zbierkach a v rôznych inštitúciách.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk