magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košické STM získalo ako dar čínske bojové lietadlo
@ Kultúra -> Oznamy      Nov 18 2004 - 14:27 GMT
Košice 18. novembra (TASR) - Čínske bojové nadzvukové lietadlo A5 Fantan získalo dnes ako dar čínskeho ľudu Slovenské technické múzeum (STM) - Múzeum letectva v Košiciach.

Lietadlo, ktoré sprostredkoval exprezident SR Rudolf Schuster pri vlaňajšej januárovej návšteve Č¼R od čínskeho exprezidenta iang Ce-mina, odovzdal zástupcom múzea čínsky veľvyslanec v SR Chuang Čong-pcho.

Ide už o 15. exponát pripravovanej muzeálnej galérie takzvaných prezidentských, kráľovských a vládnych lietadiel. Na košickom letisku by ju mali otvoriť v máji budúceho roka.

"Lietadlo nás teší z toho hľadiska, že je jediné v Európe, ale aj preto, že doteraz boli pre nás podobné čínske výrobky tabu. Mali sme veľmi málo informácií, ale situácia sa mení" - povedal riaditeľ STM Eugen Labanič. Podľa jeho slov je dar zaujímavý aj tým, že tento typ bombardéra použila Čína v 70. rokoch pri skúške atómovej bomby.

Stroj A5 Fantan patrí k špičkovým výrobkom čínskeho leteckého priemyslu a jeho trhovú cenu odhadujú múzejníci na 50 miliónov korún. Vyrábať ho začali koncom 60. rokov minulého storočia a používajú ho aj ozbrojené sily Pakistanu a Bangladéša. Pri putovaní na Slovensko absolvovalo najprv cestu loďou do Amsterdamu a potom automobilovým transportom do Košíc, kde ho zmontovali čínski experti.

Labanič informoval, že Ministerstvo kultúry SR vyčlenilo na budovanie galérie prezidentských lietadiel 18 miliónov korún, z ktorých už prestavali pri výstavbe špeciálneho hangáru 6,5 milióna korún. Galéria bude mať približne 25 darovaných lietadiel, ale celkovo má STM - Múzeum letectva už vyše 50 lietadiel a helikoptér.

Pri každom z doterajších slávnostných aktov preberania daru bol prítomný aj Schuster. Dnes sa však ospravedlnil a za dar sa poďakoval čínskej strane listom.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk