magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košickí gymnazisti získali Zlatú hviezdu Európskej komisie
@ Aktuálne -> Školstvo      Feb 23 2005 - 08:31 GMT
Košice (TASR) - Zlatú hviezdu Európskej komisie za spoločný umelecký projekt Strange, realizovaný s partnermi v nemeckom meste Wuppertal, získala skupina študentov košických gymnázií na Opatovskej ceste a Šrobárovej ulici.

Za vzornú reprezentáciu mesta im včera na stretnutí poďakoval primátor Košíc Zdenko Trebuľa. Ako uviedol, "projekt je vynikajúcim príkladom úspešného prínosu k európskej integrácii, ktorú je možné dosiahnuť aj prostredníctvom umeleckých aktivít".

Ocenenie prevzal 3. februára v Bruseli námestník primátora František Knapík počas medzinárodnej konferencie o nových formách partnerskej spolupráce miest a regiónov Európskej únie.

Európska komisia vybrala 10 najlepších iniciatív partnerstva miest za rok 2003 na základe týchto kritérií - pedagogická hodnota projektu, viditeľnosť, aktívna účasť miestnej populácie, konkrétne výsledky a potenciál ďalšieho rozvoja. V kategórii stretávanie občanov získalo ocenenie 24 miest, ktoré sa podieľali na siedmich projektoch. Wuppertal a Košice získali Zlatú hviezdu partnerských miest za spoločný umelecký projekt nazvaný Strange (Zvláštny, tajomný, cudzí).

Podľa hovorkyne Magistrátu mesta Košice Zuzany Bobrikovej hlavnou myšlienkou projektu bolo odstraňovanie kultúrnych rozdielov a predsudkov, boj proti netolerancii a nevedomosti, ako aj diskusia o boji proti rasizmu a xenofóbii.

Výstupom Projektu bolo spoločne pripravené divadelné a tanečné predstavenia spolu s krátkym videofilmom. Košickí študenti napísali scenáre v nemčine. Najlepšie nápady realizovali nemeckí kolegovia vo Wuppertale, ktorí boli zodpovední za premenu scenárov na videofilm, divadelnú hru a tanečnú choreografiu. Všetci študenti aktívne spolupracovali na workshopoch a delili sa o nápady pri príprave predstavení. Ocenené košické gymnáziá dosahujú výborné výsledky v štúdiu nemčiny.

Partnerská spolupráca Košíc a Wuppertalu oslávi v tomto roku štvrťstoročie   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk