magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Prehliadka DEDO 2005 hýrila fantáziou a invenčnými nápadmi

Prekvapením bol hosť z Maďarska
@ Kultúra -> Divadlo      Apr 07 2005 - 12:20 GMT

(Krajské osvetové stredisko v Košiciach – tlačová správa) – V dňoch 30. – 31. marca sa priestory CVČ Domino na Popradskej ulici zaplnili milovníkmi divadelného umenia, tentoraz interpretovaného hlavne „hercami“ z radov najmenších. Uskutočnil sa tu totiž v poradí už 13. ročník postupovej prehliadky detskej dramatickej tvorivosti a divadla dospelých hrajúcich pre deti ´DEDO 2005´.

Organizátormi tejto mimoriadne milej akcie boli Krajské osvetové stredisko v Košiciach (KOS) v spolupráci s CVČ Domino. Odprezentovalo sa spolu až 162 účinkujúcich z 13-tich kolektívov, ktoré patria medzi najlepšie amatérske divadelné súbory v košickom regióne.

Nedočkavých a po detsky nevinnom umeleckom výkone bažiacich divákov tak potešilo spolu až osem detských divadelných súborov, jeden bábkový súbor a tri mládežnícke divadelné kolektívy.

Prekvapením a úplnou novinkou v histórii súťažnej prehliadky bolo účinkovanie zahraničného hosťa, detí zo Všeobecnej školy s vyučovacím jazykom slovenským – DDS PERILLA zo Sátoraljaújhely. Ich hra „Jedovatý had“, ktorú obecenstvu ponúkli v slovenčine, vyrozprávala publiku príbeh o zvedavosti, fantázii a veľkých omyloch ľudí spôsobených nedostatkom informácií.

„Veľmi ma teší i skutočnosť, že súťažná prehliadka sa vôbec prvýkrát konala nielen pre účastníkov z Košíc, ale aj Košíc – okolia. Tiež je úžasné, že tí, čo boli jeden deň súťažiaci, druhý deň povzbudzovali aj sa niečo nové naučili pozorovaním svojich kolegov na javisku. Obrovský význam mal i rozborový seminár, ktorý sa konal dva dni po samotnej súťaži a na ktorom sa za pomoci videoprojekcie jednotlivé súbory konfrontovali,“ prezradila Klára Sádová, metodička KOS pre neprofesionálne divadlo a hovorené slovo.

Predstavené inscenácie mali rozdielnu mieru uplatnenia detskej dramatickej tvorivosti, striedali sa v nich rôzne režisérske prístupy. Na pódiu tvorili gro najmä rozprávky.

Na krajskú súťaž Detské divadelné Košice, ktorá sa uskutoční 15. – 16. apríla 2005 v Trebišove, však mohli postúpiť len tí najlepší. Medzi nich patrí i LDS Bodka zo ZŠ Bruselská, ktorý porotu i divákov zaujal predstavením P. Dobšinského „Ïuro Truľo“ v úprave a réžii K. Obyšovskej. „Režisérka sa snažila zužitkovať všetky poznatky, ktoré získala na tvorivých dielňach o dramatickej tvorivosti. Inscenácia má síce problémové miesta, napríklad neprimerané použitie reprodukovanej hudby, priestorové problémy...., avšak deti naplnili svoje predstavenie hravosťou, nadšením a presvedčivosťou,“ zaznel verdikt z úst

Mgr. Evy Grohovej, predsedníčky poroty. LDS Bodka získal doporučenie poroty na postup do krajského kola.

Ïalším vynikajúcim výkonom, za ktorý získal i titul absolútneho víťaza, zaujal DDS Kaja pri MŠ Budapeštianska s inscenáciou M. Štefánkovej „O statočnom krajčírovi“ v réžii a úprave J. Kavaschovej. Zároveň tento súbor obhájil i svoje minuloročné víťazstvo. „Ide o predstavenie, ktoré môže byť vzorom pre všetkých, ktorí pracujú s deťmi. Režisérka Jana Kavaschová predostrela pred publikum seba i svojich maličkých s láskou, citom, taktom i ukážkovým pedagogickým vedením – takže rozprávka naozaj ožila – i na javisku i v hľadisku,“ udelila pochvalu E. Grohová. Zároveň vyzdvihla premyslený výber motívov, umne vystavaný príbeh zahraný s primeranými a deťom vlastnými prostriedkami, žánrovú čistotu a jednotu všetkých použitých prvkov.

Odporučenie na postup do krajského kola si vyslúžil i DDS Haťapaťatralala pri ZŠ Masarykova s inscenáciou M. Harčaríkovej „Lízankové kráľovstvo“ v úprave a réžii M. Harčaríkovej. Porota ocenila najmä kultivovanosť inscenácie, vynikajúcu scénickú hudbu a krásne kostýmy.

Trošičku musí V. Sinčáková so svojimi zverencami z DDS Regetka zo ZŠ Ruskov popracovať na svojom predstavení, a následne bude mať tiež príležitosť zabojovať s inscenáciou J. Slováka „Ružové kráľovstvo“ na krajskej súťaži.

Stretne sa tam i s deťmi z DDS Dobráčik pri ZŠ Slanec, ktoré pod vedením svojej režisérky K. Pekovej posunuli svoje predstavenie „Svinský pastier“ od H. CH. Andersena bližšie k pravdivosti a detskej hravosti. „Režisérka využila prvky dramatických hier, formácie v priestore k vytváraniu situácií pre zahranie príbehu,“ pochválila súbor predsedníčka poroty.

Súčasťou podujatia DEDO 2005 boli aj vystúpenia súborov, ktoré nepatrili do kategórie detskej dramatickej tvorivosti, ani divadla dospelých hrajúcich pre deti. Do Trebišova postupuje Súbor LDO zo ZUŠ v Moldave nad Bodvou s predstavením „Dom Bernardy Alby“ od A. G. Lorca v úprave a réžii D. Gažovej, ako aj DS 23 z Gymnázia Š. Moyzesa taktiež z Moldavy nad Bodvou. Zabojuje s hrou „Hrôzor“ podľa predlohy V. Šúplatu v réžii R. Scholza.

„Prehliadka priniesla opäť otázku, ako odstrániť v detskom divadle popisnosť a priniesť hravosť. Režisérky, ktoré už predsa len absolvovali niekoľko vzdelávacích programov predsa len pristupujú k tvorbe s deťmi poučnejšie a tvorivejšie a je to na ich inscenáciách vidieť,“ dodala na záver E. Grohová.


Andrea NITKULINCOVÁ   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk