magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Víťazi detskej Medzinárodnej klavírnej súťaže sú z Čiech a Maďarska
@ Kultúra -> Podujatia      Apr 18 2005 - 08:12 GMT
Košice (TASR) - Vyhlásením výsledkov a odovzdaním cien vyvrcholil v nedeľu 9. ročník Medzinárodnej klavírnej súťaže detí do 15 rokov Košice 2005. Predstavilo sa na nej takmer 50 súťažiach z deviatich európskych krajín.

V kategórii do 11 rokov zvíťazil Jakub Sládek z českých Klobouk pri Brne, ktorý interpretoval skladby Frederika Chopina a Bélu Bartóka. Prvú cenu v kategórii do 13 rokov si odniesol Daniel Lebhardt do maďarskej Tury, ktorý popri Bartókovi hral aj Domenica Scarlatiho. V kategórii do 15 rokov najviac bodov nazbierala u odbornej poroty opäť česká účastníčka Kristína Stepasjuková z Moravskej Tøebovej, ktorá si vybrala diela Bohuslava Martinù.

Slovenskí účastníci získali najvyššie štvrté miesto v 2. a 3. kategórii.

Súťaž za krátky čas existencie preukázala svoju opodstatnenosť najmä tým, že dnes je už celý rad bývalých víťazov, ktorí vystupujú na renomovaných festivaloch a koncertných pódiách a ich pokrok oproti vystúpeniu na súťaži je takmer neuveriteľný, uviedol pre TASR umelecký riaditeľ súťaže, popredný klavirista a rektor Akadémie múzických umení v Prahe Peter Toperczer. Ocenil, že takého súťaže vôbec existujú - pri "presile rôzneho kultúrneho balastu".

Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva SR a organizuje ju už tradične košická Základná umelecká škola Márie Hemerkovej. Medzi jej špecifiká patrí neurčovanie povinných skladieb. Stanovené je iba obdobie, z ktorého si malí klaviristi musia vybrať. V prvom kole je to barok a romantizmus, v druhom kole obdobie klasicizmu a 20. storočia.

Od roku 1993 sa na súťaži zúčastnilo približne 800 vynikajúcich mladých interpretov.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk