magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Najvyšší súd rozhodne o ďalších utajovaných informáciách
@ Aktuálne -> Rôzne      Apr 25 2005 - 04:52 GMT
(Priatelia Zeme – CEPA – tlačová správa) – Po nedávnom rozhodnutí súdu, že ministerstvo hospodárstva utajovaním zmlúv so spoločnosťami PSA Peugeot – Citroën a KIA, Hyundai porušilo zákon, sa Najvyšší súd bude v utorok 26. apríla zaoberať žalobou Priateľov Zeme-CEPA v súvislosti s utajovaním materiálu o spoločnosti Whirlpool Slovakia.

Priatelia Zeme-CEPA v decembri 2003 požiadali ministerstvo hospodárstva o sprístupnenie kompletného materiálu, na základe ktorého vláda rozhodla, že investícia firmy Whirlpool Slovakia je vo verejnom záujme a možno pre ňu vyvlastňovať súkromné pozemky. Ministerstvo žiadosť zamietlo s odôvodnením, že si to investor neželal, lebo by to mohlo ohroziť jeho obchodné záujmy.

Organizácia podala na ministerstvo hospodárstva žalobu pre porušenie zákona o slobodnom prístupe k informáciám. „Ak súkromná spoločnosť chce, aby jej investícia bola vyhlásená za investíciu vo verejnom záujme, potom sa musí pripraviť na to, že informácie o nej budú taktisto vo verejnom záujme sprístupnené," uviedol Roman Havlíček, ktorý vedie program Priateľov Zeme-CEPA zameraný na nadnárodné korporácie.

Najvyšší súd bude tiež rozhodovať o zverejnení vládnou schváleného dokumentu „Návrh podpory realizácie strategickej investície do automobilového priemyslu“ z decembra 2003. Ministerstvo hospodárstva ho odmietlo sprístupniť s odôvodnením, že spadá pod zákon o utajovaných skutočnostiach.

Prax utajovania informácií o zvýhodňovaní zahraničných investorov je podľa organizácie nebezpečná. Zvýhodnenia a dotácie, ktoré si vynucujú nadnárodné spoločnosti, dosahujú miliardy korún, no rozhodovanie o ich podpore je často netransparentné a riziko zlých rozhodnutí je príliš veľké.

Pojednávania na Najvyššom súde sa uskutočnia v utorok 26. 4 .2005 o 10:00 a 10:10 v Bratislave na Župnom námestí 13.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606