magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ministerstvo hospodárstva prehralo ďalšie tri súdne spory s Priateľmi Zeme-CEPA
@ Aktuálne -> Rôzne      Apr 27 2005 - 05:38 GMT
(Priatelia Zeme – tlačová správa) – Najvyšší súd včera rozhodol, že ministerstvo hospodárstva utajovaním informácií o zahraničných investíciách porušilo zákon. Priatelia Zeme-Cepa ho žalovali pre utajovanie troch dokumentov. Ide o materiál o spoločnosti Whirlpool Slovakia, vládny „Návrh podpory realizácie strategickej investície do automobilového priemyslu“ a materiál o investičných stimuloch pre dvanásť firiem .

Najvyšší súd vo všetkých troch prípadoch dospel k záveru, že žaloba Priateľov Zeme-Cepa je odôvodnená. Ministerstvo hospodárstva ani v jednom prípade dostatočne nezdôvodnilo, prečo požadované informácie nezverejní. Súd mu teda nariadil, aby sa žiadosťami mimovládnej organizácie zaoberal znova. Ak niektoré časti uvedených dokumentov nesprístupní, musí to patrične to odôvodniť. Nestačí uviesť len všeobecné frázy, skonštatoval súd.

Materiál o spoločnosti Whirlpool Slovakia ministerstvo odmietlo zverejniť s tým, že si to investor neželal, lebo by to mohlo ohroziť jeho obchodné záujmy. Ide pritom významnú investíciu vo verejnom záujme. „Pokladáme za absurdné, ak sú informácie o investíciách, ktoré vláda označí za verejnoprospešné, utajované len preto, že to investor neželá,“ upozornil Roman Havlíček, ktorý vedie program Priateľov Zeme-CEPA zameraný na nadnárodné korporácie.

Ministerstvo hospodárstva bude musieť do 15 dní od doručenia rozsudku rozhodnúť o zverejnení dokumentov o zahraničných investíciách. Priatelia Zeme sa domnievajú, že niet dôvodu, prečo by informácie zverejniť nemalo.

Ide o ďalšiu prehru ministerstva hospodárstva na Najvyššom súde po nedávnom rozhodnutí súdu o zmluvách so spoločnosťami PSA Peugeot – Citroën a KIA, Hyundai. Súd vo všetkých prípadoch rozhodol, že ministerstvo porušilo zákon, keď bez dostatočného odôvodnenia zamietlo požadované informácie zverejniť.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606