magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Na oslavách 1. mája v Košiciach zaznela aj pápežova výzva Nebojte sa!
@ Aktuálne -> Rôzne      May 02 2005 - 02:29 GMT
Košice (TASR) - Pieseň práce, hymny Slovenskej republiky i Európskej únie, ale aj odkaz zosnulého pápeža Jána Pavla II. Nebojte sa! zazneli v nedeľu na oslavách Sviatku práce, ktoré na mieste mítingov z roku 1989 zorganizovala v Košiciach Komunistická strana Slovenska (KSS). Účastníci osláv prijali Košickú prvomájovú výzvu organizovať po celom Slovensku "hnutie chudobných, protestné akcie a hladové pochody".

Na prvomájový míting prišlo podľa organizátorov 350 až 400 prevažne starších členov a sympatizantov KSS. Hlavný rečník - člen predsedníctva ÚV KSS Ján Karap pripomenul históriu vzniku prvomájových osláv v americkom Chicagu, hovoril o ich poslaní za socializmu a skončil kritikou "kapitalistických pomerov" na Slovensku po novembri 1989.

Karap zdôraznil, že komunisti nechodia do histórie prvých májov z nostalgie, ale pre poučenie. "Chicago preto, lebo práve v tomto prostredí vznikla silná robotnícka trieda, ktorá dokázala sformovať svoje predstavy o dôstojnom živote, o osemhodinovom pracovnom čase. A keď sa vraciame do minulosti, tak preto, aby sme dali robotnému človeku, ktorý je gniavený, morálnu silu a odvahu vyjsť do ulíc a tvrdo žiadať svoje práva," povedal Karap.

Nevyhol sa ani kritike EÚ ako "gigantického a byrokratického monštra" a misie predsedu parlamentu a lídra KDH Pavla Hrušovského v USA, kde obhajoval kubánskych disidentov. K odkazu Jána Pavla II. Karap povedal, že "aj keď túžil po pravde a spravodlivosti, nepodarilo sa mu ju dosiahnuť, lebo aj za jeho pontifikátu ostal kapitál rovnako drsný".

Rečník sa zmienil aj sobotňajšom pohrebe kontroverzného košického podnikateľa Jozefa Estóka. "Slovenská polícia, ktorej velí KDH, nedemonštrovala silu voči podsvetiu, ale ukázala, čo môže čakať robotníkov, ak vyjdú do ulíc," vyhlásil Karap.

Na komunistických oslavách Sviatku práce zaznela aj výzva, aby každý pobozkal manželku či milenku po rozkvitnutou čerešňou. Na začiatku mítingu si jeden z dôchodcov pokľakol pred tribúnou a skandoval "Nech žije KSS". Pre starších účastníkov mítingu pripravili stoličky, prvomájovú atmosféru navádzala dychová hudba.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606