magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

ÚS by mal o rokovacom poriadku NR SR rozhodnúť najneskôr do polovice júla
@ Aktuálne -> Rôzne      May 26 2005 - 15:46 GMT
Košice 26. mája (TASR) - O súlade rokovacieho poriadku Národnej rady SR s Ústavou SR rozhodne Ústavný súd SR pravdepodobne do konca júna, respektíve polovice júla.

Potvrdil to dnes TASR poradca ÚS pre styk s médiami Štefan Németh.

Návrh podala vláda ešte minulý rok a konkrétne v ňom žiada posúdiť ústavnosť paragrafu 130 odseku 6 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku NR SR. Hovorí sa v ňom, že Národná rada zaujme uznesením stanovisko k odpovedi na interpeláciu, ktorú interpelujúci nepovažuje za uspokojivú. Na návrh vlády, interpelovaného alebo najmenej pätiny poslancov sa hlasovanie o uznesení môže spojiť s hlasovaním o dôvere vláde alebo jej členovi.

Podľa kabinetu je však podľa ústavy možné hlasovať o vyslovení dôvery len na návrh vlády, teda na návrh subjektu, ktorého sa dôvera týka. Naopak - hlasovať o nedôvere voči vláde alebo jej členovi je možné len na návrh skupiny poslancov.

Návrh bol doručený Ústavnému súdu 9. novembra 2004 a na ďalšie konanie prijatý 29. novembra. Spravodajkyňou je sudkyňa Ľudmila Gajdošíková. Hoci vláda navrhovala prijať predbežné opatrenie a pozastaviť účinnosť napadnutého ustanovenia, ÚS jej v tomto ohľade nevyhovel.

Národná rada SR v stredu nevyslovila dôveru ministrovi školstva Martinovi Froncovi. Návrh poslankyne ĽS-HZDS Kataríny Tóthovej súhlasiť s Froncovou odpoveďou na interpeláciu a vysloviť mu dôveru podporilo iba 59 zo 124 prítomných poslancov. Proti bolo 56 a deväť sa hlasovania zdržalo.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606